Archiv

 

13. 08. 2021

Izrael

 

 

Izrael, jediná země na světě s židovskou většinou, je parlamentní demokracií. Od vzniku novodobého státu v roce 1948 je Izrael permanentním dějištěm konfliktů – s armádami okolních znepřátelených zemí, sofistikovanými jednotkami domobrany i islámskými teroristy. Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu jsou předmětem neustálých sporů mezi Izraelem a arabským světem. Izrael si udržuje pod kontrolou přístup na obě území a k jejich palestinským obyvatelům. V současné době je za vážné ohrožení národní bezpečnosti považován íránský jaderný program i nestabilita vyvolaná aktivitami islamistů v okolních zemích.

Pobřeží Gazy – toto malé území na jihozápadě Izraele se rozkládá podél Středozemního moře a hraničí s Egyptem. S více než 1,5 miliony obyvatel se jedná o jedno z nejhustěji osídlených míst na světě. Od roku 2007 ovládá pásmo Gazy Hamás, což je současně politické hnutí a islámská teroristická organizace. Obnovený konflikt vedl k mírovým rozhovorům v roce 2014, napětí však neopadlo. Izrael a Egypt blokují prakticky veškerý vývoz z Gazy a významně omezují dovoz, což má závažné dopady na místní hospodářství. Více než 70 procent obyvatel Gazy žije v chudobě a je závislých na humanitární pomoci. OSN uvádí, že zásobuje potravinami téměř 800 000 lidí.

Západní břeh – toto území se nachází na východě Izraele, hraničí s Jordánskem a Mrtvým mořem. Na Západním břehu žije více než 2,5 milionu obyvatel, z toho 80 procent palestinských Arabů. Západní břeh spravuje Palestinská autonomie (Palestinská národní správa, resp. částečně uznaný Stát Palestina, pozn. překl.), nicméně části Západního břehu stále kontrolují židovské osady a izraelská armáda.

 

Kategorie: projevy nepřátelství vůči křesťanům

Náboženství: Izrael: židé 75,4 %, muslimové 16,7 %, křesťané 2,0 % • Palestinská území: muslimové 87,7 %, křesťané 1,6 %

Ideologie: ortodoxní judaismus/islám

Nejvyšší představitel: prezident: Re’uven Rivlin • de facto ministerský předseda Pásma Gazy: Ismail Haniya • prezident Palestinské autonomie / Státu Palestina: Mahmúd Abbás

 

V Izraeli žije více než 120 tisíc věřících v Ježíše, včetně přibližně 17 000 mesiánských židů. Mezi palestinskými Araby nalezneme podle odhadů 8 tisíc evangelikálních křesťanů, z toho 1 400 na Západním břehu a 300 v Pásmu Gazy. Obecně se státní orgány snaží zajišťovat obyvatelům svobodu náboženského vyznání, nicméně na Západním břehu a v Gaze je uplatňováno právo šaría. Co se týče pronásledování, každá ze tří částí Izraele je v tomto ohledu specifická. Pronásledováni a obtěžováni jsou křesťané pocházející z arabského i židovského prostředí, někdy dochází i k násilnostem. Muslimští extrémisté dlouhodobě pronásledují arabské křesťany, zejména konvertity od islámu. Jsou známy případy, kdy úřady vyzvaly křesťanské konvertity k přestěhování do jiné oblasti, pokud chtějí problémům a potenciálnímu pronásledování předejít. Přestože se na Západním břehu členové několika společenství scházejí zcela veřejně, ve venkovských oblastech na Západním břehu i v Gaze je situace arabských křesťanů komplikovanější. V Izraeli působí dobře organizovaná a financovaná ultraortodoxní židovská skupina Jad L’Achim, která usiluje o vymýcení křesťanského svědectví z Izraele. Tato skupina a jí podobné se v posledních letech uchylují k násilnostem a jiným formám pronásledování mesiánských židů, křesťanů a křesťanských misionářů. Hlas mučedníků podporuje pronásledované křesťany v arabských i židovských oblastech, pomáhá jim zmírňovat důsledky pronásledování i získávat protivníky pro Krista.

 

Zdroj: www.persecution.com
aktualizace české verze profilu: 15. 02. 2015


  Srpen 2021


  Únor 2016


  Srpen 2015


  Červenec 2015


  Červen 2015


  Září 2014


  Prosinec 2013


  Listopad 2012


  Březen 2012


  Listopad 2010

   

   

  Zdroj: www.vomcanada.com, www.persecution.com, www.persecution.net