Aktuálně

 

14. 02. 2010

Uzbekistán: Pronásledování neregistrovaných křesťanů

 

 

Uzbečtí křesťané z Baptistické rady církví – denominace, jejíž představitelé odmítají státní registraci – se v uplynulých týdnech stali obětí zatýkání a fyzického týrání.

 

28. ledna byl v oblasti Syrdarja zatčen osmadvacetiletý Tohar Hajdarov na základě obvinění z výroby a uchovávání omamných prostředků – podle místních křesťanů jsou však tato obvinění smyšlená. Na policejní stanici byl na Tohara údajně vyvíjen nátlak a bylo mu vyhrožováno ve snaze donutit jej k zapření víry. Když se odmítl podrobit, policisté mu údajně podstrčili drogy, aniž by o tom věděl. Policisté později uvedli, že v jeho bytě našli další omamné látky (při razii beze svědků měli nalézt batoh s narkotiky). Soudní testy látek nalezených u Tohara a v jeho bytě byly provedeny ještě ten večer, což vyvolalo podezření (jak bylo možné získat tak přesné forenzní výsledky tak rychle). Na soudním přelíčení tři dny po zatčení Tohar přítomným věřícím řekl, že ho policisté zmlátili a přinutili jej prohlášení podepsat. Měl nateklý obličej a skoro nemohl chodit. Podle posledních zpráv se policisté snažili Tohara usvědčit z porušení jiného oddílu trestního řádu, který by pro něj znamenal 10 až 20 let odnětí svobody.

 

24. ledna se skupinka věřících shromáždila k obecenství v bytě Sergeje Brislavského ve městě Almalyk, kde je však dopadli policisté a odvezli na stanici. Sergejův byt prohledali a zabavili mu Bible, zpěvníky a CD. Se třemi z celkem devatenácti věřících policisté zacházeli velmi hrubě. Následující den lékař v oficiální soudní zprávě zmínil pohmožděniny na ramenou a kolem krku, policisté nicméně popřeli, že by věřící napadli. Místní křesťané jsou přesvědčeni, že se policisté připravují na zahájení soudního stíhání několika věřících kvůli opakovanému porušování ustanovení Zákona o náboženství. V dubnu 2009 obdrželi někteří z těchto křesťanů (včetně členů Sergejovy rodiny) pokutu ve výši padesátinásobku minimální měsíční mzdy za „svádění věřících, aby změnili své vyznání“. (Zdroj: Forum 18)

 

Modlete se za odhalení pravdy v Toharově případu. Proste, aby ani v tomto období nepřestal vzhlížet ke Kristu. Modlete se, aby křesťané v Almalyku byli podobně jako apoštol Petr odhodlaní poslouchat Boha bez ohledu na to, co říká člověk (Skutky 5,29). Modlete se, aby nebyli odsouzeni a nedostali pokutu. Přimlouvejte se za respektování svobody náboženského vyznání v Uzbekistánu.

 

Více informací o pronásledování, kterému věřící v Uzbekistánu čelí, naleznete na stránce Uzbekistan Country Report.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.