Aktuálně

 

24. 03. 2010

Aktualizace: Uzbecký křesťan odsouzen k trestu odnětí svobody; dalším věřícím vyměřeny vysoké pokuty

 

 

Členové Baptistické rady církví v Uzbekistánu byli v uplynulých týdnech odsouzeni k odnětí svobody a peněžitým trestům kvůli odmítnutí státní registrace. Důvodem jejich postoje jsou obavy, že by registrace mohla vést k nepřiměřenému státnímu vměšování. Neregistrované náboženské aktivity jsou v zemi zakázány, včetně šíření evangelia, publikování neschválené náboženské literatury a účasti na náboženských shromážděních v soukromých domech a bytech.

 

Sedmadvacetiletý Tohar Hajdarov, zadržený na základě obvinění z výroby a přechovávání omamných prostředků, byl odsouzen k deseti letům odnětí svobody. Místní křesťané trvají na tom, že byl případ uměle vykonstruovaný ve snaze křesťana potrestat za jeho náboženské vyznání. Tohar byl na přelíčení 9. března shledán vinným z „přípravy trestného činu nebo pokusu o spáchání trestného činu“ a z „nezákonného prodeje velkého množství narkotik nebo psychotropních látek“. Ostatním baptistům nebylo povoleno vypovídat v Toharův prospěch a advokát, kterého si křesťané najali, nemohl ani vstoupit do soudní síně. Tohar se proti rozhodnutí odvolal a případ byl postoupen regionálnímu soudu. Podle poslední zprávy nebyl termín odvolacího řízení dosud stanoven.

 

Třinácti křesťanům v Almalyku byla vyměřena pokuta ve výši stonásobku minimální měsíční mzdy kvůli „nezákonnému vyučování náboženských doktrín bez speciálního pověření ústřední náboženské organizace“. Každý z křesťanů dostal 23. února pokutu ve výši 3 768 000 somů (přibližně 46 000 korun). Věřící sepsali protestní dopis proti soudci a kanceláři státního zástupce, ve kterém uvádějí, že policisté porušili uzbecké zákony ve více než 60 bodech, včetně nepřiměřeného používání síly, padělání soudních spisů, odpírání práva na advokáta a odmítnutí informovat příbuzné o jejich zadržení. (Zdroj: Forum18)

 

Modlete se, aby Tohar ve vazbě nalezl sílu a útěchu v Kristu. Modlete se za odvolání rozsudku a za jeho propuštění. Proste také za zrušení pokut vyměřených třinácti křesťanům. Modlete se, aby uzbecké orgány respektovaly svobodu náboženského vyznání.

 

Více informací o nelehké situaci uzbeckých křesťanů naleznete na stránce Uzbekistan Country Report.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.