Muslimští radikálové napadli křesťanský kostel v iráckém Bagdádu
Kostel Panny Marie po útoku (fotografie: Ankawa.com)
AP, Assyrian International News Agency, Open Doors
31. října nejméně 46 křesťanů přišlo o život a dalších 80 utrpělo vážná zranění při incidentu, kdy islámští radikálové vtrhli do syrsko-katolického kostela Panny Marie v bagdádské čtvrti Karrada, ve kterém právě probíhala mše. Útočníci vyzbrojení automatickými zbraněmi a výbušninami požadovali, aby koptská církev v Egyptě propustila iránské ženy, které se podle extrémistů dobrovolně obrátily k islámu, ale byly zamčeny v koptském kostele. Vetřelci nejprve zastřelili kněze a následně začali střílet do zástupu věřících. Následovalo několik hodin teroru, zmatku a krveprolití.
Jeden ze střelců údajně během akce zavolal do redakce místní televizní stanice. Prohlásil, že je členem skupiny Irácký islámský stát (propojené s al-Kajdou) a dožadoval se propuštění muslimek do 48 hodin. Po čtyřech hodinách vtrhli do kostela příslušníci bezpečnostních složek a zbytek rukojmích vysvobodili.
Večer se na internetových stránkách Iráckého islámského státu objevil kryptický text přiznávající se k odpovědnosti za útok. V prohlášení se uvádělo, že „rozlícená skupina mudžáhedínů z řad Alláhových následovníků uskutečnila razii v jednom ze špinavých modlářských doupat užívaném iráckými křesťany jako základna boje proti islámskému náboženství“. Skupina rovněž prohlásila, že „zlikviduje irácké křesťany“, pokud nebudou muslimské ženy v Egyptě propuštěny.
V době zveřejnění této zprávy byl celkový počet obětí útoku stále upřesňován. Většina zpráv uvádí, že bylo zabito 58 lidí a nejméně 80 dalších utrpělo zranění.
Vyprošujte nepomíjející Boží útěchu všem, kdo truchlí nad ztrátou svých milovaných. Modlete se, aby ani při zotavování se z následků tohoto brutálního násilného činu iráčtí křesťané nespouštěli svůj zrak z Ježíše, vytrvali ve víře a nenechali se přemoci vyčerpáním a malomyslností (Židům 10,32–39, Židům 12,1–3). Modlete se za mír a stabilitu v Iráku.
Více informací o utrpení příslušníků křesťanské komunity v Iráku naleznete na stránce Iraq Country Report.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.