Aktuálně

 

05. 12. 2010

Vietnamští evangelisté odsouzeni k trestu odnětí svobody za „podkopávání národní jednoty“

 

 

Compass Direct

 

Dvěma vietnamským evangelistům, sedmačtyřicetiletému Ksor Y Duovi a třicetiletému Kpa Y Coovi, byly nedávno vyměřeny vysoké tresty odnětí svobody za „podkopávání národní jednoty“. 15. listopadu soud vyměřil Ksor Y Duovi šest let odnětí svobody, na které by mělo navazovat čtyřleté domácí vězení. Kpa Y Co byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody a dvěma letům domácího vězení.

 

Oba muži, členové organizace Vietnam Good News Mission (VGNM, rychle rostoucí síť domácích sborů), byli zatčeni 27. ledna 2010. Evangelisté patřící k etnické menšině Ede žijí v distriktu Song Hinh provincie Phu Yen, kde funguje přibližně dvacet společenství VGNM.

 

Až do nedávného zahájení soudního procesu byli Y Du a Y Co zadržováni bez obvinění. Ve vazbě byli opakovaně vyslýcháni a vyzýváni k obvinění vedoucích představitelů VGNM z nelegálního založení organizace, a také k obvinění svého pastora z provozování nelegální biblické školy. Oba křesťané se odmítli nátlaku podrobit, čímž orgány rozlítili. Na manželku Y Dua byl navíc při návštěvách manžela vyvíjen nátlak, aby se zřekla své víry, s příslibem přídělu rýže a nového domu pro její rodinu. Policisté jí také slíbili, že Y Dua propustí, pokud se zřekne Krista, manželka si však víru zachovala.

 

Y Du byl již v minulosti uvězněn v souvislosti s obhajobou práv křesťanů a příslušníků etnických menšin na území vietnamské Centrální vysočiny. V roce 2004 byl společně s několika stovkami dalších lidí přistižen při pokusu o útěk do Kambodži. Strávil čtyři roky ve vězení a jeden rok v domácím vězení. V září 2009, pět měsíců po připojení k VGNM, jej vyslýchala policie v souvislosti s obviněními, že přijímá instrukce ze zahraničí, na základě kterých svádí místní obyvatele ke vstupu do svého společenství.

 

Během přelíčení 15. listopadu soudci kladli Y Duovi otázky typu „Stále se hlásíte k náboženství?“ nebo „Už jste strávil nějakou dobu ve vězení. Stále trváte na tom, že setrváte v řadách VGNM?“ Y Du jim odpověděl, že se své víry v Boha nevzdá, i kdyby to pro něj mělo znamenat smrt.

 

Poděkujte Pánu, že dal těmto křesťanům sílu, aby navzdory silné opozici zůstali pevně stát ve víře. Modlete se, aby Ksor Y Du a Kpa Y Co byli i nadále z Pánovy milosti zmocňováni a potěšováni Boží láskou. Modlete se, aby Bůh jednal v srdcích oficiálních představitelů země a dovedl je k pokání z nespravedlivého počínání vůči křesťanům a k bezúhonnému jednání v budoucnosti.

 

Více informací o zkouškách, kterým vietnamští křesťané čelí, naleznete na stránce Vietnam Country Report.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.