Aktuálně

 

02. 04. 2011

Aktualizace: Pokračující soudní spory v Turecku

 

 
Křesťanští mučedníci Necati Aydin, Ugur Yuksel a Tilmann Geske (fotografie: Compass Direct News)

Middle East Concern

 

Turečtí křesťané prosí o modlitby za tři vleklé soudní spory týkající se bezpráví páchaného na křesťanech.

 

Neustálé potíže komplikují proces s pěticí mužů obviněných z brutální vraždy tří křesťanů v budově křesťanského nakladatelství ve městě Malatya v dubnu 2007 (snahou je odhalit osoby, které stály v pozadí vražd). Proces byl zahájen v listopadu 2007. Letos 17. března bylo zatčeno dvacet lidí podezřelých z podílu na vraždách trojice křesťanů, Necati Aydina, Ugura Yuksela a Tilmanna Geske. Rodinní příslušníci vnímali jejich zatčení jako vítězství, nedávno však došlo k výměně předsedajícího soudce (stávající soudce byl povýšen a přeložen k soudu vyšší instance) a vyskytly se obavy, že by tato změna mohla vést k dalšímu protahování komplikovaného procesu. Nejbližší přelíčení je naplánováno na 29. dubna.

 

V dalším vleklém sporu Hakan Tastan a Turan Topal, dva křesťané obvinění z urážek Turecka a jeho lidu šířením křesťanství, stále čekají na výsledek odvolání proti rozsudku a vyměřené pokutě za údajné nelegální shromažďování osobních údajů. Ostatní závažná obvinění byla v říjnu 2010 odvolána, nicméně muži obdrželi vysokou pokutu 4 500 lir (přibližně 57 400 korun). Současný spor souvisí s jejich působením v biblickém centru, které pořádá korespondenční kursy.

 

A ještě jeden případ na závěr: nedávno byl vynesen rozsudek ve sporu o vlastnictví pozemku, vedeném proti klášteru sv. Gabriela ve východním Turecku, který byl zahájen v roce 2009. Letos v lednu nejvyšší soud rozhodl v neprospěch kláštera a část pozemku přiřkl tureckému ministerstvu financí. Rozsudku předcházelo několik odročení a jedná se o jeden z pěti vleklých soudních sporů, které se kláštera nějakým způsobem týkají.

 

Modlete se za rodinné příslušníky a přátele trojice mužů zavražděných v Malatya, aby v průběhu celého procesu neustále prožívali Boží pokoj. Modlete se, aby všichni, kdo vraždám napomáhali nebo se na nich přímo podíleli, prožili intenzivní usvědčení ze svých činů a pochopili hloubku Ježíšova odpuštění. Modlete se, aby Hakan a Turan byli zproštěni viny. Modlete se, aby vyšlo jednoznačně najevo, kdo je skutečným vlastníkem pozemku kolem kláštera sv. Gabriela. Modlete se, aby Duch svatý všechny turecké křesťany čelící protivenství zmocňoval, vyzbrojoval a pomáhal jim, aby vytrvali ve svém úsilí o šíření evangelia.

 

Více informací o zkouškách, kterým turečtí křesťané čelí, naleznete na stránce Turkey Country Report.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.