Aktuálně

 

23. 05. 2011

Severoafrické křesťany ohrožují zákony o rouhání

 

 

Compass Direct

 

Zatímco v Egyptě a Súdánu probíhají bouřlivé politické změny, místní křesťané jsou stále ohrožováni zákony zakazujícími hanobení islámu.

 

Oddíl 98(f) egyptského trestního zákona známý mezi právníky jako ustanovení o „pohrdání náboženstvím“ oficiálně zákonem proti rouhání není. Jeho záměrem je zabránit lidem, aby neuráželi náboženské cítění druhých. Ve skutečnosti se však používá k omezování svobody projevu a trestání a zastrašování všech, kdo se nepodrobí standardní ortodoxní verzi sunnitského islámu, ke kterému se v Egyptě hlásí většina obyvatel. Porušení tohoto ustanovení je zpravidla klasifikováno jako „zneuctění nebeského náboženství“, někteří lidé však již byli na jeho základě obviněni z „urážení islámu“. Pro srovnání, dosud žádný konvertita od křesťanství k islámu nebyl podle oddílu 98(f) obviněn ze zneuctění křesťanství.

 

V Súdánu by se 9. července v návaznosti na výsledky letošního referenda mělo uskutečnit oddělení neislámského jihu od islámského severu; křesťané žijící v severní části země přitom stále zůstávají bezbranní vůči bezdůvodným obviněním z urážek islámu. Odpadlictví (opuštění islámu) je možné trestat smrtí. Za porušení paragrafu 125 súdánského trestního řádu, který zakazuje „urážky náboženství, podněcování nenávisti a projevy pohrdání náboženskými vyznáními“ může být člověk odsouzen k ročnímu odnětí svobody, peněžité pokutě a 40 ranám bičem. Přestože je nakonec málokdo usvědčen, k obviňování křesťanských konvertitů na základě tohoto ustanovení dochází neustále.

 

Modlete se, aby Bůh zmocnil poctivé vedoucí představitele, kteří budou ochotni bránit lidská práva a svobodu náboženského vyznání v Egyptě a Súdánu. Proste jej, aby posiloval a ochraňoval svou církev, která je v těchto zemích tak často sužována. Modlete se, aby členové Těla Kristova po celé severní Africe nepřestali vydávat svědectví o jeho lásce a milosti.

 

Více informací o zkouškách, kterým čelí súdánští křesťané, naleznete na stránce Sudan Country Report. Další zprávy o trpící egyptské církvi si můžete přečíst na stránce Egypt Country Report.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 






 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.