Muslimové zaútočili na vesnice v nigerijském spolkovém státě Plateau
Trosky automobilu, který použili sebevražední atentátníci při únorovém útoku na kostel (fotografie: Compass Direct News).
(zdroje Hlasu mučedníků, Christian Solidarity Worldwide)
7. července bylo současně napadeno více než deset vesnic v okolí města Jos v nigerijském spolkovém státě Plateau. Útoky si vyžádaly mnoho obětí na životech. Stovky fulských muslimů (mnozí z nich měli na sobě vojenské maskované uniformy a neprůstřelné vesty) vtrhly do osad v časných ranních hodinách a zavraždily nejméně 25 osob. Několik dalších skončilo v nemocnici, více než stovka lidí přišla o střechu nad hlavou a musela nalézt útočiště v kostelích. Většinu obětí tvoří ženy, děti a staří lidé.
Následující den byl zorganizován hromadný pohřeb. Truchlící pozůstalí po cestě potkali vypálený kostel, ve kterém nalezli nejméně padesát dalších ohořelých těl. Oběti se údajně do kostela uchýlily poté, co uprchly ze svých domovů. Zástup napadl také účastníky smutečního shromáždění, zavražděni byli i dva politici. Celkový počet obětí podle dostupných odhadů přesáhl 100. Po útocích se rozlícení mladí lidé vydali demonstrovat do ulic.
Modlete se, aby Pán uzdravil a obnovil životy lidí, kteří při útocích utrpěli jakoukoli ztrátu. Modlete se, aby fulští muslimové poznali Kristovu lásku, odpuštění a požehnání, které uvidí v životech křesťanů (Římanům 12,14.21). Vyprošujte moudrost a vedení nigerijskému křesťanskému prezidentovi, Goodlucku Jonathanovi, a všem dalším představitelům, kteří se podílejí na vedení země. Modlete se, aby se křesťané nemstili, ale prokazovali svým bližním Kristovu lásku a šířili pokoj.
Více informací o pronásledovaných bratřích a sestrách v Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Report. Modlitbu, ve které vyjádříte s nigerijskými křesťany svou solidaritu, můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.