Aktuálně

 

19. 01. 2013

Kuba: Státní orgány obtěžují křesťanské vedoucí a jejich rodiny

 

 

(Christian Solidarity Worldwide)

 

CAMAGÜEY

 

Úřady vyhrožují demolicí modlitebny místního společenství kvůli jeho vazbě na Apoštolské hnutí, rychle rostoucí síť protestantských sborů. Pastor Bernardo de Quesada, národní koordinátor skupiny, veřejně odmítl výzvu provinční kanceláře ministerstva pro bytovou výstavbu, aby s manželkou odstranili zastřešené patio, které členové společenství používají ke společným setkáním. Výzva je v přímém rozporu s vyjádřením vydaným jiným státním orgánem, ve kterém se výslovně uvádí „povolení k vybudování tohoto typu přístavby není zapotřebí“.

 

Objevily se také stížnosti, že se představitelé kubánských státních orgánů zaměřují na rodinné příslušníky vedoucích představitelů církve. V jednom konkrétním případě byla ukončena dodávka elektřiny do domu bývalého armádního důstojníka, podplukovníka Orlanda Porfirio a jeho nemocné ženy. Manželé jsou přesvědčeni, že se jedná o pokus vyvinout nátlak na jejich dospělého syna, který slouží jako vedoucí bohoslužeb. K ukončení dodávky došlo 9. října 2012 a na opakované stížnosti dosud neobdrželi odpověď.

 

Také další spřízněná společenství jsou opakovaně pokutována a je jim zabavován a ničen majetek. Několik vedoucích, včetně pastora Omara Gude Pereze, skončilo na různě dlouhou dobu ve vazbě.

 

SANTA CLARA

 

Církevní vedoucí v kubánském městě Santa Clara odsoudili zamítnutí žádosti adresované kubánské vládě, aby umožnila společenství Trinidadské první baptistické církve přístup k jejím bankovním účtům. Účty této historické místní denominace, na kterých se nachází v přepočtu přibližně 520 000 korun, byly zmrazeny na základě úředního rozhodnutí v roce 2010. Z převážné části se jedná o dary zahraničních společenství určené na nezbytné opravy 105 let staré modlitebny. Přestože již od rozhodnutí uplynuly více než dva roky, prostředky jsou stále nedostupné.

 

Společenství obdrželo před odchodem starého pastora do důchodu ještě několik nařízení, která musí plnit – mimo jiné zákaz návštěvy cizinců, kteří do země přicestovali na náboženské vízum, neschválení nákupu dodávky do vlastnictví společenství nebo odmítnutí vydat pastorovi svolení k opuštění země, aby se nemohl účastnit zahraničních křesťanských konferencí.

 

CELKOVÝ NÁRŮST PRONÁSLEDOVÁNÍ

 

V roce 2012 bylo nahlášeno celkem 120 případů porušování svobody náboženského vyznání (v roce 2011 jich bylo zaregistrováno jen 30). Některé případy se týkají celých společenství nebo denominací, často přímo postihují stovky lidí. Jedním z nejzávažnějších případů bylo zbití letničního pastora Reutilia Columbie začátkem roku, při kterém pastor utrpěl trvalé poškození mozku. Útok měli podle něj na svědomí představitelé místní komunistické strany. Incident se dosud nezačal vyšetřovat. (Starší zprávy o incidentech, které v minulosti postihly kubánské křesťany, naleznete na stránce Cuba Country Report.)

 

Kéž se všemocný Bůh postaví za kubánské křesťany a způsobí změnu v srdci Raúla Castra a členů jeho vlády, aby věřícím Kubáncům umožnili praktikovat svobodu vyznání. Modlete se, aby pronásledovaná církev skutečně povstala a významným způsobem ovlivnila celou zemi a aby se v jejích řadách děly velké věci, včetně nadpřirozeného uzdravení pastora Reutilia.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.