Aktuálně

 

08. 02. 2013

Uzbekistán: Po policejní razii hrozí místní křesťance uvěznění

 

 

(Barnabas Aid, Forum 18 News Service)

 

Šarofat Alamové, křesťance z města Urgenč v severozápadním Uzbekistánu, policisté v lednu opakovaně prohledali byt a v současné době jí hrozí trestní stíhání za „nelegální“ přechovávání náboženské literatury. Při první razii, ke které došlo 4. ledna, policisté zabavili celkem tři křesťanské knihy, dvě DVD (křesťanský film a kázání) a jednu videokazetu nazvanou „Život církve“. Druhá domovní prohlídka se uskutečnila o pouhých dvanáct dní později a policisté při ní nenalezli žádné další materiály náboženského charakteru.

 

Protože byla Šarofat z podobného porušení zákona obviněna již dříve, hrozí jí pokuta až do dvousetnásobku minimální měsíční mzdy, případně odnětí svobody až na tři roky. V roce 2007 byla odsouzena k šesti měsícům podmíněně, poté co u ní policisté při kontrole v autobuse našli několik křesťanských knih a filmů. V květnu 2012 jí byla vyměřena pokuta ve výši desetinásobku minimální měsíční mzdy, rovněž za přechovávání náboženské literatury.

 

Křesťany v okolí Taškentu znepokojil a rozhněval incident z 24. prosince 2012, kdy členové místního společenství zahajovali vánoční oslavy. Soudce Ikrom Obidov tehdy čtyřem věřícím uložil pokutu a nařídil zničení Biblí. Stejný soudce již v minulosti rozhodl o potrestání celé řady věřících lidí kvůli pouhému uplatňování práva na svobodu vyznání a přesvědčení. V rámci jednoho z těchto starších případů se křesťan Vadim Šim odvolal proti pokutě vyměřené Obidovem, odvolací soudce však zcela ignoroval důkazy, podle kterých byl proces vedený s křesťanem jasně vyfabrikovaný a založený na nepravdivých obviněních.

 

Více informací o potížích, se kterými se Ježíšovi následovníci v Uzbekistánu potýkají, naleznete na stránce Uzbekistan Country Report.

 

Kéž sám Bůh, který je podle biblického zaslíbení „vykupitelem“ (podle některých překladů „mstitelem“) svého lidu, vezme situaci utiskovaných křesťanů v Uzbekistánu do svých rukou a zajistí jim svobodu. Vyprošujte těmto křesťanům povzbuzení z Božího slova, aby si nepřestávali uvědomovat, že lidské úmysly nemohou zhatit úmysly Boží (Jób 42,2). Proste za sílu a moudrost pro Šarofat během celého soudního procesu a za příznivý výsledek sporu. Kéž se soudce Ikrom Obidov i další představitelé uzbeckého soudnictví začnou bát Boha a oslaví jej prosazováním pravdy a spravedlnosti.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.