Aktuálně

 

16. 02. 2013

Ázerbájdžán: Křesťané se v důsledku zamítání žádostí o registraci společenství nacházejí pod stále větším tlakem

 

 

(Release International)

 

Mnohá společenství v Ázerbájdžánu se potýkají s problémy kvůli novým přísným legislativním opatřením, která ve svém důsledku vedou k zamítání žádostí o registraci. Často až existenční problémy mívají také křesťané, kteří odmítají žádosti o úplatky, neboť korupce v této zemi nabývá doslova epidemických rozměrů; diskriminováni jsou i při hledání zaměstnání.

 

Příslušný zákon byl poprvé novelizován v roce 2009, kdy do něj byl zapracován požadavek, aby všechny již jenou schválené náboženské organizace požádaly o obnovení registrace. (Podle informací obhájce lidských práv „Asada“ současně došlo k výraznému zvýšení udělovaných pokut.) V praxi jsou žádosti o registraci často zamítány. Jinými slovy, společenství, kterým byla v minulosti registrace udělena, jsou nyní považována za nelegální.

 

Pastor „Izzat“ strávil za mřížemi osmnáct měsíců, poté co si na jeho činnost stěžovali muslimští vedoucí. Před jeho domem se před časem shromáždilo třicet policistů a zástupců dalších státních orgánů, kteří pastora upozornili, že v Ázerbájdžánu je šíření Ježíšova učení nelegální (přestože ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání). Další církevní vedoucí, pastor Hamid, popisuje policejní razii na setkání svého neregistrovaného společenství: „Zabavili nám veškerou literaturu a Bible… Odsoudili mě k ročnímu odnětí svobody. V Ázerbájdžánu je pobyt ve vězení velmi obtížný.“

 

Starší zprávy z Ázerbájdžánu naleznete na stránce Azerbaijan Country Report.

 

Přestože křesťané v této postsovětské republice čelí stále silnějším tlakům, církev vytrvale roste. Podle dostupných odhadů žilo v roce 1990 na celém světě pouze 40 evangelických křesťanů ázerbájdžánské národnosti, z toho v Ázerbájdžánu jen několik. Dnes žije v samotné zemi přibližně 10 000 evangelikálů.

 

„Prosím, modlete se společně s námi – modlete se za svobodu – aby se křesťané mohli společně scházet bez strachu z úřadů, policie, příslušníků bezpečnostních složek a extrémistů,“ píše jeden vydaný následovník Ježíše. „Modlete se, aby křesťané nalezli práci, neboť mnozí jsou bez zaměstnání, a modlete se také za povolání lidí, kteří nás budou zastupovat a hájit práva věřících v Ázerbájdžánu.“

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.