Aktuálně

 

28. 02. 2013

Pákistán: Soudce zamítl obvinění z rouhání

 

 
Barkat Masih (fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

V překvapivém rozhodnutí soudce u paňdžábského provinčního soudu 28. ledna zamítl obvinění z rouhání vznesená proti konvertitovi ke křesťanství Barkatu Masihovi, nařčeného z hanobení islámu. (Před dvěma měsíci byla podobným způsobem zproštěna viny teenagerka Rimša Masihová, jejíž proces vyvolal celosvětovou vlnu kritiky pákistánských zákonů proti rouhání.)

 

Všechno začalo v září 2011 v hinduistickém chrámě v Barkatově rodné vesnici Khairpur Tamewali. (Svatyně se nachází na dvouakrovém pozemku, který již několik generací patří Barkatově rodině.) Dva častí návštěvníci chrámu se tehdy s Barkatem pustili do zanícené hádky a tvrdili, že se neuctivě vyjádřil o muslimském prorokovi. Poté co podali stížnost na policii, 1. října byl Barkat zadržen a bylo proti němu vzneseno obvinění. (V Pákistánu může být člověk za rouhání odsouzen k doživotnímu odnětí svobody nebo trestu smrti.)

 

Téměř šestnáct měsíců čekal Barkat ve vazbě na zahájení procesu. Během této doby podalo dobrozdání v Barkatův prospěch celkem 25 lidí, kteří se snažili hájit jeho nevinu. Další vyšetřování odhalilo, že oba návštěvníci svatyně chtěli nepoctivým způsobem získat Barkatův pozemek a tak si obvinění vymysleli. Protože nemohli prokázat opak, případ byl zrušen. „Nečekal jsem, že mě Bůh vysvobodí z takové nemožné situace,“ prohlásil šestapadesátiletý Barkat po vyslechnutí rozsudku, „zázračné vysvobození však posílilo mou víru v něho.“

 

Kvůli výhrůžkám od ostatních vesničanů se Barkat s rodinou budou muset přestěhovat jinam. Dokonce i soudce Čaudry Džamil Ahmad, který si po skončení procesu vzal na blíže neurčenou dobu volno, dobře rozumí, jak je nebezpečné se dostat do konfliktu se zvýšenou citlivostí vůči jakékoli kritice islámu, která je v pákistánské společnosti hluboce zakořeněná.

 

Více informací o nelehké situaci křesťanů v Pákistánu naleznete na stránce Pakistan Country Report.

 

Radujme se ze skutečnosti, že v obou zmíněných případech zvítězila spravedlnost. V prvé řadě poděkujme našemu nebeskému Otci za vyslyšení modliteb za Barkata a Rimšu, kteří byli u soudu zbaveni viny. Pokračujte v modlitbách nejen za ochranu těchto dvou křesťanů a jejich rodin, ale také za všechny, kdo se odvážili za ně postavit a prosazovat spravedlnost navzdory veškerému protivenství. Kéž Bůh obdaří moudrostí každého zástupce pákistánského právního systému a způsobí změny, které budou mít významný pozitivní dopad na všechny občany této země.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.