Nigérie: Nejnebezpečnější země pro křesťanské obyvatele
11. října 2011 extrémisté z Boko Haram zničili modlitebnu společenství Živá víra v nigerijském Damaturu. (Fotografie: World Watch Monitor)
(World Watch Monitor)
V letošním přehledu World Watch List, vydávaném každoročně organizací Open Doors, se Nigérie umístila na prvním místě v žebříčku „nejnebezpečnějších zemí pro místní křesťany“. Autoři průzkumu ke svému závěru uvádějí: „V období od listopadu 2011 do října 2012 jsme zaznamenali případy 1201 vražd křesťanů, z toho 791 v Nigérii.“ Od října 2009 si útoky radikální islamistické skupiny Boko Haram vyžádaly životy více než tří tisíc osob. Terčem většiny útoků byly kostely a modlitebny – od hlavního města Abuja přes střední Nigérii až po severní spolkové státy, ve kterých je uplatňován právní řád šaría.
Radikálové se nevybíravými způsoby snaží svrhnout vládu ve snaze zavést islámský režim. Chaos a zkáza, které jejich počínání doprovázejí, si v nejlidnatější africké zemi vyžádaly svou daň. Útoky se dotýkají nevinných obětí, které bezprostředně po tragédiích prožívají trýznivé období. Debora si bolestně vzpomíná, jak jí útočníci zastřelili manžela před očima a 25. dubna 2012 odvedli jejich dvě dcery ve věku 7 a 9 let. Vyděšená matka od té doby o děvčatech neslyšela. Několik měsíců po únosu jí někdo zastřelil třetí dítě, syna.
Svědectví dalších třech nigerijských vdov, které žijí v této násilnostmi sužované zemi, naleznete na našich multimediálních stránkách (www.persecution.tv).
Zatímco se mnoha křesťanským rodinám podařilo z nestabilních oblastí uprchnout, malá část zbývajících obyvatel žije v neustálém strachu z dalších nečekaných útoků. Ve snaze poskytnout jim alespoň nějakou ochranu vláda založila speciální jednotku tvořenou příslušníky armády i policie. Podle dostupných zpráv však bezpečnostní situace v této části světa zůstává velmi nestabilní.
Pro lepší porozumění nelehké situaci nigerijských křesťanů navštivte stránku Nigeria Country Report.
Pokračujte v modlitbách za křesťany, kteří útoky přežili, včetně těch, kteří tragickým způsobem ztratili své blízké. Kéž je nebeský Otec neustále utěšuje svou přítomností a ujišťuje o své lásce a pomůže jim nalézt bezpečné místo k uzdravení a obnově. Proste, aby obdařil vedoucí představitele (včetně křesťanského prezidenta Goodlucka Jonathana) moudrostí a získal jim přízeň v jejich zemi i na mezinárodním poli, když se staví proti vlně zla, která se je snaží zaplavit. Modlete se, aby Bůh nějakým způsobem zaujal příslušníky Boko Haram, pomohl jim porozumět závažnosti jejich počínání proti jeho dětem a vedl je k upřímnému pokání a duchovní obnově.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.