Aktuálně

 

30. 03. 2013

Indonésie: Demolice církevních budov navzdory snahám o získání stavebního povolení

 

 
21. března poslaly místní úřady v jakartské čtvrti Bekasi k modlitebně společenství Batacké protestantské církve traktorové rypadlo, aby zdemolovalo rozestavěné zdi. Výstavba probíhala od ledna 2013. (Fotografie: World Watch Monitor)

(Release International, Asia News, The Jakarta Post)

 

Napětí v Indonésii stále roste a sílí také odpor proti křesťanským společenstvím usilujícím o získání stavebního povolení. Po několikaletém úsilí v této oblasti museli nešťastní křesťané v provincii Západní Jáva se slzami v očích pozorovat přijíždějící rypadlo, které dostalo za úkol zdemolovat rozestavěnou modlitebnu.

 

21. března byla modlitebna společenství Batacké protestantské církve Huria Kristen v osadě Taman Sari (Setu) srovnána se zemí. Za rozhodnutím stálo téměř čtyřicet místních úředníků, kteří shodně konstatovali, že společenství založené před třinácti lety nemá k výstavbě budovy stavební povolení. Přestože o něj křesťané opakovaně žádali, setkávali se v této převážně muslimské oblasti s nevolí.

 

600 členů rozhodnutých budovu bránit se v ranních hodinách shromáždilo k modlitbám proti nařízení k demolici. Také prosili zodpovědné osoby, aby své rozhodnutí přehodnotily.

 

Úředníci však neustoupili a budova byla v souladu s nařízením zničena. Pastor společenství Torang Parulian Simanjuntak má v plánu příslušné orgány žalovat za nezákonný postup, bohoslužby budou mezitím pokračovat na jiném místě, nedaleko od zdemolovaného objektu.

 

Další incident postihl ten samý týden (23. března) katolické společenství Damai Kristus v Tambora v Západní Jakartě. Příslušníci radikálních muslimských skupin na tři hodiny zablokovali přístup k budově, takže desítky členů zůstaly uvězněny uvnitř a další venku. Iniciátoři akce prohlašovali, že toto společenství rovněž nemá patřičné povolení, žádost o jeho vydání však leží na úřadě od roku 1987.

 

Přestože indonéská ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání, výstavba budov v Indonésii je komplikovaná a získání všech potřebných dokumentů může zabrat pět až deset let. Celý proces je ještě složitější, pokud se jedná o křesťanské modlitebny a kostely – vydání povolení k výstavbě této kategorie staveb je podmíněno souhlasem místních obyvatel a „skupiny pro mezináboženský dialog“.

 

Stručný historický přehled země naleznete na stránce Indonesia Country Report.

 

Modlete se za Boží zásah a pozitivní posun ve zpracování žádostí o vydání stavebních povolení, která jsou v současné době místním křesťanským společenstvím odpírána. Kéž Bůh mocně jedná v srdcích všech lidí, kteří se snaží omezovat křesťanské aktivity a brání jim v praktikování jejich přesvědčení. Modlete se, aby ve všech oblastech sužovaných konflikty zavládl Boží pokoj, aby jej místní křesťané mohli svobodně uctívat sami doma i společně v modlitebnách a kostelích.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

TIP na (tištěnou) knihu:

 

Darlene Deiblerová-Roseová: Ve stínu vycházejícího slunce

 

Podivuhodný příběh americké misionářky v japonském zajetí za druhé světové války.

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) je možné podpořit také zakoupením knihy z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají informace z Indonésie, doporučujeme vám titul Ve stínu vycházejícího slunce – k objednání použijte online formulář.

 

Poštovné a balné neúčtujeme, zaplatíte pouze cenu samotné knihy – navíc s 5% slevou pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. 236 Kč (181 Kč při objednávce 2 a více výtisků).

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.