Aktuálně

 

30. 03. 2013

Indonésie: Demolice církevních budov navzdory snahám o získání stavebního povolení

 

 
21. března poslaly místní úřady v jakartské čtvrti Bekasi k modlitebně společenství Batacké protestantské církve traktorové rypadlo, aby zdemolovalo rozestavěné zdi. Výstavba probíhala od ledna 2013. (Fotografie: World Watch Monitor)

(Release International, Asia News, The Jakarta Post)

 

Napětí v Indonésii stále roste a sílí také odpor proti křesťanským společenstvím usilujícím o získání stavebního povolení. Po několikaletém úsilí v této oblasti museli nešťastní křesťané v provincii Západní Jáva se slzami v očích pozorovat přijíždějící rypadlo, které dostalo za úkol zdemolovat rozestavěnou modlitebnu.

 

21. března byla modlitebna společenství Batacké protestantské církve Huria Kristen v osadě Taman Sari (Setu) srovnána se zemí. Za rozhodnutím stálo téměř čtyřicet místních úředníků, kteří shodně konstatovali, že společenství založené před třinácti lety nemá k výstavbě budovy stavební povolení. Přestože o něj křesťané opakovaně žádali, setkávali se v této převážně muslimské oblasti s nevolí.

 

600 členů rozhodnutých budovu bránit se v ranních hodinách shromáždilo k modlitbám proti nařízení k demolici. Také prosili zodpovědné osoby, aby své rozhodnutí přehodnotily.

 

Úředníci však neustoupili a budova byla v souladu s nařízením zničena. Pastor společenství Torang Parulian Simanjuntak má v plánu příslušné orgány žalovat za nezákonný postup, bohoslužby budou mezitím pokračovat na jiném místě, nedaleko od zdemolovaného objektu.

 

Další incident postihl ten samý týden (23. března) katolické společenství Damai Kristus v Tambora v Západní Jakartě. Příslušníci radikálních muslimských skupin na tři hodiny zablokovali přístup k budově, takže desítky členů zůstaly uvězněny uvnitř a další venku. Iniciátoři akce prohlašovali, že toto společenství rovněž nemá patřičné povolení, žádost o jeho vydání však leží na úřadě od roku 1987.

 

Přestože indonéská ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání, výstavba budov v Indonésii je komplikovaná a získání všech potřebných dokumentů může zabrat pět až deset let. Celý proces je ještě složitější, pokud se jedná o křesťanské modlitebny a kostely – vydání povolení k výstavbě této kategorie staveb je podmíněno souhlasem místních obyvatel a „skupiny pro mezináboženský dialog“.

 

Stručný historický přehled země naleznete na stránce Indonesia Country Report.

 

Modlete se za Boží zásah a pozitivní posun ve zpracování žádostí o vydání stavebních povolení, která jsou v současné době místním křesťanským společenstvím odpírána. Kéž Bůh mocně jedná v srdcích všech lidí, kteří se snaží omezovat křesťanské aktivity a brání jim v praktikování jejich přesvědčení. Modlete se, aby ve všech oblastech sužovaných konflikty zavládl Boží pokoj, aby jej místní křesťané mohli svobodně uctívat sami doma i společně v modlitebnách a kostelích.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.