Aktuálně

 

18. 04. 2013

Egypt: Muslimští výtržníci napadli účastníky pohřbu

 

 
Modlete se za všechny, kdo při útocích utrpěli zranění. (fotografie: Morning Star News)

(Christian Solidarity Worldwide, CP Middle East, International Christian Concern)

 

Několik stovek lidí se 7. dubna shromáždilo před katedrálou sv. Marka v káhirské čtvrti Abbássia, aby se společně zúčastnili pohřbu čtyř křesťanů zavražděných během mezináboženských nepokojů v nedaleké osadě Chosús o dva dny dříve. (Při střetu zahynuli také dva muslimové.) Když truchlící účastníci odcházeli z bohoslužby, rozlícení muslimští výtržníci – kterých stále přibývalo – po nich házeli kameny. Incident záhy přerostl v rozsáhlý útok na katedrálu s použitím střelných zbraní, zápalných lahví a slzného plynu. Během pět hodin trvajícího incidentu přišli o život další dva křesťané a více než osmdesát lidí utrpělo zranění. Podle dostupných zpráv se někteří křesťané uchýlili k odvetě a egyptští policisté čtyři z nich zatkli.

 

Na začátku nepokojů, které vyvrcholily popsaným útokem, stál v pátek jakýsi mladík, který sprejem nastříkal na budovu islámské instituce provokativní symboly, včetně hákového kříže. Svým činem, ke kterému došlo v Šubra el-Chejma severně od Káhiry, vyvolal potyčku s několika kolemjdoucími. Hádka přerostla v pouliční bitku, ve které se objevily i automatické zbraně. Mezitím místní imám rozvášnil muslimy vlastnící zbraně k slovy „zabijte křesťany a vyčistěte el-Chejma od bezvěrců“, která pronesl během pátečních modliteb. Dav muslimů napadl baptistickou modlitebnu a poškodil mateřskou školu provozovanou koptským společenstvím sv. Jiří; zničeno bylo také několik provozoven firem patřících křesťanům.

 

Více informací o tom, co egyptští křesťané v současné době prožívají, naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Modlete se, aby oblasti sužované konflikty naplnil Boží pokoj, stejně jako srdce všech lidí, které útoky nějakým způsobem zasáhly. Modlete se, aby utěšil všechny, kdo truchlí nad ztrátou svých milovaných, a také uzdravil zraněné. Modlete se, aby místní křesťané stále upírali zrak na Ježíše, vytrvali ve víře a nenechali se přemoci únavou ani malomyslností (Židům 10,32–39; 12,1–3). Kéž Bůh vede kroky vedoucích představitelů této země, aby jednali v zájmu všech Egypťanů, prosazovali skutečnou spravedlnost a rovné podmínky pro všechny a tímto způsobem vzdávali Bohu čest.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.