Aktuálně

 

23. 05. 2013

Středoafrická republika: Křesťané obětí „vlády teroru“

 

 
Bezelstní obyvatelé této země potřebují naše modlitby (fotografie: Flickr / hdptcar)

(Human Rights Watch, Barnabas, Assist News)

 

Křesťané ve Středoafrické republice se neustále stávají terčem islámských radikálů, kteří 24. března násilím převzali vládu v zemi. Mnozí z nich již při násilnostech přišli o život nebo utrpěli vážná zranění, jiní byli spoutáni a zbiti, v řadě případů také přinuceni odevzdat radikálům peníze, aby si zachránili holý život.

 

Místní pastor poznamenal, že „vládu teroru“ namířenou proti křesťanům mají na svědomí povstalecké skupiny vystupující pod společným označením Seleka – rebelové si podle jeho informací udržují seznam pastorů a dalších křesťanských pracovníků, které mají v plánu zlikvidovat. Kromě toho opakovaně dochází k rabování majetku patřícího křesťanům. V důsledku pronásledování mnozí křesťané uprchli na venkov a stále se bojí vrátit domů. Více než 200 000 osob se stalo uprchlíky ve vlastní zemi, dalších více než 49 000 je registrováno v okolních státech.

 

10. května organizace Human Rights Watch zveřejnila zprávu zmiňující případy „závažného porušování [lidských práv]“, kterých se přívrženci hnutí Seleka dopouštějí na civilistech – včetně rabování, hromadných poprav, znásilňování a fyzického týrání. Zpráva zmiňuje také útok na pohřební průvod na Ngaragba Bridge v Bangui 13. dubna. Ozbrojenci začali střílet do zástupu truchlících, přičemž připravili o život církevního vedoucího, který chtěl útočníky zklidnit. Očitý svědek na děsivou událost vzpomíná následovně: „(Pastor) vykročil směrem k bojovníkům na dodávce, pozvedl ruku s Biblí a prosil je, aby přestali střílet… dva bojovníci z oddílů Seleka ho na místě zastřelili.“

 

Krize ve Středoafrické republice z větší části uniká pozornosti zahraničních médií a tak se místní křesťané (kteří v zemi tvoří většinu) cítí být mezinárodní komunitou opuštění.

 

Bůh si je naštěstí vážné situace v regionu plně vědom a vyzývá nás k přímluvám za obyvatele Středoafrické republiky. Modleme se za uzdravení všech obětí útoků; vyprošujme jim pokoj a útěchu. Modleme se také za pachatele, kteří svým jednáním naplňují vůli ‚nepřítele našich duší‘… který v konečném důsledku usiluje o zničení celého Božího stvoření. Kéž si uvědomí závažné dopady svého počínání, pokud nebudou činit pokání a neopustí své zvrácené cesty.

 

Své modlitby můžete přidat k ostatním a zveřejnit je na naší Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.