Čína: Úřady zakázaly činnost několika domácích společenství
Fotografie: ChinaAid
(ChinaAid)
Čínské úřady v provincii Chaj-nan na jihu země v uplynulých několika týdnech nařídily ukončení činnosti více než deseti domácích společenství a mnoha dalším zástupci státních orgánů vyhrožovali. 26. května zavítala na ranní bohoslužbu do sboru San-ja Hosanna společná delegace zástupců Úřadu pro náboženské záležitosti a pouličního výboru, aby křesťanům předala dokument nazvaný „Oznámení obyvatel z ulice Chung-čchi o dobrovolném ukončení využívání objektů k nepravidelným a nelegálním náboženským shromážděním“. Křesťanům bylo sděleno, že pokud se znovu sejdou příští týden, budou proti nim přijata patřičná opatření a ponesou plnou odpovědnost za následky svého počínání.
Členové pouličního výboru vyvíjeli nátlak také na jednoho majitele nemovitosti, který pronajímá svou budovu křesťanům; členové společenství se z objektu musí vystěhovat nejpozději do patnácti dnů. Jejich vedoucímu byl navíc vydán zákaz vycestování do Hongkongu na křesťanskou konferenci – rozhodnutí bylo zdůvodněno tvrzením, že by pastorova účast mohla znamenat ohrožení státní bezpečnosti a zájmů.
Ve stejný den (26. května) se do identické situace dostala další tři domácí společenství z hnutí San-ja (společenství Elim, Bét-el a Sin-ťü). O dva týdny dříve byla ukončena činnost společenství Men-kaj, Che-sing a třech dalších. Se stejným zacházením se setkala také církev v Chaj-kchou, kde bylo rovněž uzavřeno několik společenství. A stejný osud nakonec postihl i několik společenství v oblasti Pao-tching.
„Ukončení činnosti více než deseti společenství v provincii Chaj-nan znepokojivým způsobem naznačuje, že se po nástupu Si Ťin-pchinga do prezidentského úřadu místní poměry příliš nezměnily,“ konstatoval Bob Fu, zakladatel a prezident organizace ChinaAid. „Vláda stále uskutečňuje své plány na ‚eliminaci‘ hnutí nezávislých domácích společenství, které se potenciálně týkají až 100 milionů věřících. Čína musí s těmito represemi přestat, pokud chce být na mezinárodní scéně vnímána jako nastupující velmoc.“
Modlete se za duchovní povzbuzení pro pronásledované křesťany a za prohloubení jejich vztahu s Bohem, zatímco jsou účastníky jeho utrpení (Filipským 3,7–10). Proste, aby tito věrní Boží služebníci nalezli milost a přízeň u zástupců Úřadu pro náboženské záležitosti i u členů pouličního výboru. Kéž jejich utiskovatelé objeví radost a pokoj plynoucí z osobního poznání Ježíše, které mohou pozorovat v životech křesťanů… navzdory všem obtížím a komplikacím, které tito lidé prožívají.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.