Aktuálně

 

02. 08. 2013

Eritrea: Nelítostné pronásledování absolventů střední školy

 

 

(Morning Star News, Open Doors)

 

Eritrejské orgány potrestaly 39 absolventů střední školy za jejich křesťanskou víru – nemohli se zúčastnit slavnostního zakončení studia, místo kterého byli zmláceni a přinuceni k těžké fyzické práci. Studenti (včetně 11 dívek) byli po dokončení čtyřměsíční povinné vojenské služby zatčeni za svou „křesťanskou víru a vydanost Kristu“.

 

V nedávné tiskové zprávě se uvádí: „Zadržení mladí lidé jsou v současné době biti, nuceni k těžké práci a trpí nedostatkem jídla a vody.“ Nacházejí se ve vojenském výcvikovém táboře SAWA. Zdroje dodávají, že je „studentům vyhrožováno dlouhodobým odnětím svobody a nepřijetím na vysokou školu, pokud ‚se nezřeknou Krista‘“.

 

Prezident Isaias Afewerki, strůjce omezování náboženské svobody a svobody projevu sympatizující s marxismem, v zemi vládne od roku 1991, kdy se Eritrea odtrhla od Etiopie. Do prezidentského úřadu ho jmenovalo Národní shromáždění v roce 1993. Podle dostupných odhadů byly v Eritreji koncem roku 2010 pro svou víru uvězněny přibližně tři tisíce protestantských křesťanů. (V současné době je jejich počet odhadován na 1200.)

 

Vězni jsou zadržováni v táborech uprostřed pouště v přepravních kontejnerech a podzemních celách. „Místní podmínky jsou nelidské: děti a staří lidé se tísní v nevětraných prostorách s dalšími vězni trpícími kožními chorobami, úplavicí a dalšími nemocemi,“ uvádí Elizabeth Kendal z Religious Liberty Commission. „Mučení je zde zcela běžnou praxí… Několik křesťanů již v zajetí zemřelo, další zahynuli v poušti při pokusu o útěk.“

 

Jak bylo zmíněno v předchozí zprávě, eritrejští vojáci si ze situace křesťanských uprchlíků udělali byznys – unášejí křesťany z uprchlických táborů v Súdánu a prodávají je obchodníkům s lidmi na Sinajském poloostrově v Egyptě. Křesťané tak končí u skupin beduínů, kteří za ně požadují desítky tisíc dolarů… v zajetí je týrají elektrickými šoky, znásilňují je, trápí je hladem a připravují o život. Současně také vyhrožují příbuzným.

 

Kéž spravedlivý Bůh bez meškání přispěchá na obranu těchto křesťanů, kteří zoufale potřebují jeho zásah. Jak víme z listu Římanům 12,19, Pán nebere kruté a nelidské zacházení se svými dětmi na lehkou váhu – ve svém Slově říká, že odplata patří jemu. Modlete se, aby nejen bezpečně vyvedl naše bratry a sestry ze zajetí a utrpení, ale také aby se dal poznat a usvědčil z hříchu lidi, kteří podněcují pronásledování a sami se ho dopouštějí, než bude příliš pozdě.

 

Připojte se k modlitbám za vzácné sourozence v Eritreji – svou modlitbu můžete zveřejnit na naší Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.