Aktuálně

 

03. 08. 2013

Kazachstán: Pastor zadržen navzdory nedostatečným důkazům

 

 
Bachytzan Kaškumbajev

(Forum 18 News Service)

 

Pastor Bachytzan Kaškumbajev, vedoucí křesťanského společenství ‚Milost‘ v Astaně, byl 17. května zatčen a následně uvězněn na základě obvinění z údajné „újmy na zdraví“, kterou měl způsobit člence svého společenství. „Důkazy“ ospravedlňující jeho zadržení se však zdají být velmi chatrné. Údajná oběť pastorova počínání, Ljazat Almenova, napsala dopis do kanceláře státního žalobce v Astaně, ve kterém tvrdí, že je duševně zcela v pořádku. „Byla jsem proti své vůli umístěna na psychiatrii,“ napsala Ljazat, „aby příslušné orgány mohly zpochybnit mé snahy o odvolání a obhajobu pastora Kaškumbajeva… který je naprosto nevinný a mému zdraví nijak neublížil.“

 

Zatčení pastora je zřejmě součástí stále probíhajícího policejního vyšetřování, které začalo v červnu 2011 stížností matky Ljazat, jejíž tvrzení členové společenství důrazně popírají. V rámci vyšetřování již proběhly dvě razie ve společenství pastora Kaškumbajeva a také jedna ve společenství Nový život v Uralsku (v říjnu 2012), přestože mezi oběma společenstvími neexistují žádné vazby. Také v novinách vyšlo několik nepřátelsky laděných článků, jejichž autoři obviňují vedoucí sboru z údajného podávání drog členům (ve skutečnosti se jedná o nealkoholický nápoj používaný při večeři Páně). Okresní žalobce Alen Tlenčijev argumentoval, že se obviněný dopustil závažného trestného činu, protože se „modlil za nemocné a působil na psychiku“ členů společenství.

 

18. července pastor Kaškumbajev v písemném vyjádření pro místní i mezinárodní orgány (včetně Výboru pro lidská práva OSN) uvedl: „Je mi 67 let a nemohu se chlubit pevným zdravím, protože jsem v roce 2011 prodělal vážnou srdeční příhodu… duševně jsem však zcela zdráv.“ Kromě jiného vyjádřil své obavy: „Aby ze mě udělali blázna, napíchají mi nějaké injekce. Nedá jim moc práce, aby ze mě udělali ‚zeleninu‘… prosím vás, zastaňte se mě.“

 

Pastorův syn Askar a další členové společenství ‚Milost‘ jsou přesvědčeni, že jedním z hlavních důvodů, proč byla do případu zatažena psychiatrie, může být „snaha ponížit pastora v očích veřejnosti a poškodit obraz církve“.

 

Další zprávy o pronásledování křesťanů v této zemi naleznete na stránce Kazakhstan Country Report.

 

Náš nebeský Otec v Římanům 8,28 ujišťuje svůj lid, že „všecko napomáhá k dobrému těm, kdo milují Boha“ – „všecko“ zahrnuje i zlomyslné útoky nepřátel. Kéž zvýšená publicita v médiích a obvinění jen posílí zvědavost místních lidí a způsobí větší zájem o Boha mezi širokou veřejností. Modleme se za Kazachy, kteří upřímně hledají pravdu, aby ji i s přispěním této situace skutečně nalezli. Modleme se také za Boží nadpřirozenou ochranu pro tohoto pronásledovaného pastora a jeho společenství. Kéž Pán chrání pastora Kaškumbajev stejně jako Daniele –duchovně, duševně, fyzicky i citově – aby mohl vyjít z ohnivé pece zkoušek bez následků, na svědectví Boží spásy a vykoupení.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.