Aktuálně

 

09. 08. 2013

Írán: Křesťanský aktivista odsouzen k deseti letům odnětí svobody

 

 
Mohammad-Hadi Bordbar (fotografie: Mohabat News)

(Mohabat News)

 

Křesťanský konvertita Mohammad-Hadi (Mustafa) Bordbar byl nedávno odsouzen k pěti letům odnětí svobody za členství v „organizaci ohrožující bezpečnost“. Dalších pět let mu soud vyměřil za „shromažďování se záměrem páchání trestných činů ohrožujících íránskou národní bezpečnost“. Mustafova právní zástupkyně obdržela rozsudek 31. července 2013.

 

K incidentu souvisejícímu se zadržením došlo v prosinci 2012 během vánočních svátků. Mustafa se sešel s přibližně 50 dalšími křesťany hovořícími jazykem fársí v soukromém domě v severní části Teheránu, aby společně oslavili Ježíšovo narození. Na shromáždění vtrhlo 15 policistů v civilu a všechny přítomné vyslechli. Při incidentu byl zatčen také íránský pastor arménského původu Vruir Avanessian.

 

Jedná se již o druhý incident, do kterého se Mustafa zapletl. V roce 2009 byl zatčen za svou konverzi ke křesťanství a účast na shromážděních domácího společenství. Přestože byl propuštěn na kauci, usvědčení z odpadlictví mu v trestním rejstříku zůstalo. Advokátka Šima Ghúšeh, členka Íránské komise pro lidská práva, v současné době připravuje odvolání, které by chtěla soudu předložit.

 

Zatímco íránská ústava zaručuje příslušníkům náboženských menšin (včetně křesťanů) jistá práva, představitelé islámského režimu konvertity od islámu ke křesťanství pronásledují – pronásledování navíc od roku 2012 stále sílí. Mnozí pastoři a křesťanští aktivisté byli v uplynulých letech zatčeni a odsouzeni a byly jim vyměřeny vysoké tresty odnětí svobody. Počet křesťanských konvertitů přesto stále roste a síť domácích společenství se šíří nebývalým tempem. Více informací o aktuální situaci naleznete na stránce Iran Country Report.

 

Zatímco můžeme být velmi vděční za skutečnost, že podzemní církev v Íránu roste a vzkvétá, cena za konverzi ke křesťanství bývá extrémně krutá. Modleme se za nové vedoucí představitele země, aby si uvědomili, že cílem křesťanů není ohrožovat národní jednotu, ale naopak ji posilovat prosazováním Bohem daných principů a Ježíšova učení v každodenních životech. Kéž uvěznění křesťané jako Mustafa a církevní vedoucí jako pastor Vruir naleznou u těchto představitelů přízeň a jsou propuštěni.

 

Připojte se k bratrům a sestrám po celém světě v modlitbách za Íránce uvězněné pro svou víru a zveřejněte svou modlitbu na naší Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.