Aktuálně

 

15. 08. 2013

Guinea: Vlna násilností s sebou přinesla zničující ztráty

 

 
Vypálený metodistický kostel v Nzérékoré (fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Guinejské soudy řeší sérii násilností, při kterých přišlo 95 lidí o život a dalších 130 utrpělo zranění. Vražda muže podezřelého z krádeže, ke které došlo 14. července v Koulé, rozpoutala střety příslušníků etnických skupin Guerzé a Koinaké. (Koulé se nachází 40 kilometrů od Nzérékoré [druhé největší guinejské město]). Jen v samotném Nzérékoré bylo vypáleno nebo vyrabováno pět kostelů, čtyři domy pastorů a blíže neurčený počet obchodů a dalších objektů.

 

Násilnosti byly obzvlášť intenzivní ve městě Beyla, 150 kilometrů severovýchodně od Nzérékoré. Místní kněz, ve zprávách jmenovaný jako otec Josef, situaci komentoval slovy: „Téměř všechny domy patřící křesťanům nebo jejich příznivcům se staly terčem běsnících útočníků.“ V Beyla byly vypáleny dva kostely a vyrabováno několik domů. V areálu patřícím katolické církvi útočníci vyplenili a vypálili ubytovnu pro řádové sestry, faru a většinu kanceláří.

 

Podobné násilnosti jsou hlášeny rovněž ze sousedního města Moribadou, kde žijí dělníci pracující pro velkou těžební společnost Rio Tinto, a také z osady Sinko. Při násilnostech bylo za pouhé tři dny zcela zničeno přibližně 10 kostelů. V celé oblasti je mnoho lidí stále pohřešovaných. Církve a místní nevládní organizace se snaží pomáhat postiženým rodinám s hledáním příbuzných. Řada křesťanských rodin nalezla útočiště ve vojenských táborech a okolních vesnicích.

 

World Watch Monitor upozorňuje na vzestup islámského fundamentalismu v jihovýchodní Guineji. Organizace uvádí, že násilnosti páchané v této části země mají silný náboženský podtext. 85 % z celkového počtu 10 milionů obyvatel tvoří muslimové, podíl křesťanů činí pouhá 4 procenta.

 

Modlete se, aby Bůh naplnil ztrápená srdce svých dětí v Guineji pokojem a útěchou, přitáhl je blíže k sobě a ujistil je o své neustálé přítomnosti. Kéž se křesťané bez domova pod jeho vedením dostanou do bezpečných oblastí a znovu se shledají se svými blízkými, které aktuálně pohřešují. Proste nejen za zabezpečení fyzických potřeb, ale také za dokonalou obnovu a uzdravení otřesených životů, rodin a celých společenství. Nezapomínejte ani na modlitby za spásu lidí, kteří se násilností dopouštějí.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.