Aktuálně

 

16. 08. 2013

Samuel Lamb: Bezpečně doma

 

 

(Hlas mučedníků, USA)

 

Hlas mučedníků se připojuje ke křesťanům v Číně a po celém světě v připomínce života a odkazu Samuela Lamba (čínsky Lin Sien-kao), který zemřel 3. srpna 2013 ve městě Kuang-čou (Kanton) ve věku 88 let.

 

Samuel Lamb byl jedním z nejznámějších vedoucích představitelů čínského hnutí domácí církve. Jeho společenství v Kuang-čou navštívily stovky cizinců, včetně několika pracovníků Hlasu mučedníků. Činnost sboru byla obnovena v roce 1979, rok po Lambově návratu z vězení, ve kterém kvůli svým křesťanským aktivitám strávil dvacet let.

 

Narodil se v roce 1924 na jihu Číny jako syn baptistického pastora. Poprvé kázal v devatenácti letech.

 

Když v roce 1949 nastoupili k moci komunisté pod vedením Mao Ce-tunga, museli se křesťané přesunout do podzemí nebo se nechat ovládat komunistickou stranou. Pokud odmítli, byli vyslýcháni, zatýkáni, mučeni, vězněni a někdy i zabíjeni. Samuel Lamb se stal jedním z nejznámějších pronásledovaných církevních vedoucích v tomto období.

 

Poprvé okusil vězení v roce 1955, kdy byl odsouzen k 18 měsícům odnětí svobody. V roce 1958 skončil ve vězení znovu, tentokrát na dvacet let. Část trestu strávil na nucených pracích v uhelných dolech, kde v žalostných podmínkách mnoho vězňů zemřelo. Lamb později hovořil o tom, jak Bůh zachovával jeho život i při vykonávání této nebezpečné práce.

 

Kdykoli do Lambova společenství v Kuang-čou zavítali lidé ze Západu, často zmiňoval statistiky růstu čínské církve navzdory pronásledování:

 

„Před mým zatčením čítalo naše společenství jen 200 členů,“ řekl pracovníkům Hlasu mučedníků při jedné z návštěv. „Když jsem se poprvé vrátil z vězení, zjistil jsem, že se počet členů mezitím zvýšil na 900! Později našemu společenství zabavili [knihy a vybavení]. Před touto konfiskací jsme měli 900 členů. Po ní se společenství rozrostlo na 2000 členů! Pronásledování je pro církev dobré!“

 

Lamb často hovořil o milionech lidí, kteří přicházejí ke Kristu navzdory pronásledování a snahám komunistů bránit činnosti křesťanských společenství, k čemuž dodával „Více pronásledování, větší růst!“

 

„Pastor Samuel Lamb prožil život jako věrný [služebník] Božího království,“ uvedl mluvčí amerického Hlasu mučedníků Todd Nettleton, „a nyní se bezpečně vrátil domů. Po mnoho let podporoval práci Hlasu mučedníků v Číně a jasně demonstroval, co znamená ‚následování Krista bez ohledu na cenu‘.“

 

Hlas mučedníků i nadále pomáhá čínským křesťanům pronásledovaným pro svou víru, včetně dvou mužů, kteří byli nedávno uvězněni kvůli otevření křesťanského knihkupectví.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.