Aktuálně

 

22. 08. 2013

Evangelizace: Když si připadáte jako projekt

 

 

(Persecution.com NewsRoom)

 

Když se Basma dotkla mých paží a podívala se na mě, v očích se jí leskly slzy. „Krásná. Jsi tak krásná.“ Byl to pohled, který by hrdá matka věnovala své dceři.

 

Basma pro mě byla matkou v mnoha ohledech. Přivedla mě jako cizinku mezi místní, naučila mě připravovat měkký, načechraný kuskus, a také mě představila svým přátelům.

 

Teď mi navlékla černou abáju a k ní padnoucí šátek. Šly jsme kupovat nábytek, a Basma mi vysvětlila, že bych si měla obléknout dlouhé zahalující oblečení s šátkem, abych se vyhnula nevhodným pohledům mužů, kteří se v této části města shromažďují. Nošení abáji a šátku mi nevadilo; sama jsem se chtěla oblékat vhodným způsobem.

 

„Je lepší tohle nosit. Bezpečnější,“ ujistila mě Basma se zářivým úsměvem. Úsměv jsem opětovala, i když jsem dobře věděla, že značná část Basmina štěstí pramení ze skutečnosti, že teď vypadám mnohem muslimštěji než dřív.

 

Basma nebyla první muslimská žena, která se mě snažila obrátit na svou víru, jistě však patřila k těm nejlaskavějším a nejcitlivějším. Některé ženy jsou velmi neodbytné a hrubé; když jsem měla špatný den, jejich otázky mě doslova vytáčely.

 

Jedna taková si mě vzala do parády: „Muslimka? Jsi muslimka?“ Zatímco jsem zápolila se slovy ve svém druhém jazyce a snažila se vysvětlit, že následuji Mesiáše Ježíše, rázně mě přerušila. „Islám je dobrý. Nejvyšší náboženství. Musíš přijmout islám.“ Konec rozhovoru.

 

Basma byla mnohem zdvořilejší a snažila se mě k islámu „zvát“. Zeptala se mě na mou víru a přemýšlela o tom, co jsem jí řekla. Poté mi nadšeně vyprávěla o svém prorokovi a zázračných zkušenostech potvrzujících jeho slova. Napsala mi na papírek adresy několika islámských webů, abych si je mohla prostudovat. Při jedné z návštěv přepnula televizi na stanici, na které se předčítal Korán. Nechala pořad puštěný nahlas po celou dobu návštěvy!

 

Basma zcela neochvějně považuje islám za definitivní Boží zjevení, určené pro všechny lidi. Jak bych jí mohla vyčítat, že se snaží někoho obrátit ke svému náboženství?

 

Cítila jsem se však při tom jako projekt. Pokud by muslimští misionáři psali modlitební dopisy, nejspíš bych se objevila na první stránce. Vidím to úplně živě: Anna je tak blízko, aby se stala muslimkou. Včera si dokonce oblékla abáju! Přestože mě Basma ujišťuje, že její přátelství není podmíněno mým obrácením, nemohu si nevšimnout skrývaného zklamání, když se stále pevně držím Ježíše.

 

Když nás muslimové berou jako potenciálního konvertitu, jakým způsobem bychom měli reagovat?

 

Na jednu z nejlepších odpovědí jsem narazila v knize Williama McElwee Millera. Muslimský cestovatel se Millera zeptal: „Proč nepřijmete našeho proroka?“ Miller mu odpověděl: „V Ježíši Kristu mám všechno, co potřebuji ke své pouti životem: cestu, světlo, chléb i vodu. Co ještě potřebuji?“1

 

Místo nahněvanosti na horlivé muslimy se pomalu učím jejich výzvy (ano, i jejich neodbytné otázky) očekávat a využívat je jako příležitosti ke svědectví, že je pro mě Kristus zcela dostačující.

 

Mám Ježíše. Co ještě potřebuji?

 

Jak reagujete vy, když se vás někdo snaží obrátit? Urazíte se? Dáte najevo pohoršení? Je vám dotyčného líto?

 

1 William McElwee Miller: „Tales of Persia“, s. 38

 

„Anna“ přispívá na Persecution Blog ze svého domova na Blízkém východě – jednou za měsíc píše o přátelství, kultuře a životě pro Boží království. Miluje Ježíše a touží, aby jej uchovávali v srdci také lidé v jejím okolí a na celém světě. Anna je pseudonym; z bezpečnostních důvodů jsou změněna i všechna jména lidí zmiňovaných v jejích příspěvcích.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.