Aktuálně

 

24. 08. 2013

Írán: Nárůst počtu uvězněných křesťanek

 

 
fotografie: Mohabat News

(Mohabat News)

 

Zprávy z poslední doby naznačují, že v Íránu končí ve vězení stále více křesťanských žen. K výraznému posílení tohoto trendu došlo po zatím posledních oslavách perského nového roku. Zatímco se íránská policie zaměřuje na příslušníky náboženských menšin obecně, terčem nejsurovější policejní brutality jsou místní křesťanky obviňované z porušování přísných norem společenského chování. Křesťanských aktivistů je málo a šíření povědomí o aktuální situaci nedostatečné.

 

Vězeňkyně obvykle mají jen velmi omezené možnosti kontaktu s lidmi venku, a tak se veřejnost o jejich nelehké situaci často vůbec nedozví. Některé křesťanky se nicméně po návratu z vězení snaží o svých zkušenostech hovořit. V minulosti usvědčená „Fezeh Hášemí,“ dcera ájatolláha Akbara Hášemí Rafsandžáního (bývalý íránský prezident) v rozhovoru pro list Bahar 9. dubna zmínila dvojici uvězněných křesťanek. Jejich popis vyvolal spekulace, že by se mohlo jednat o „Mitru Zahmatí“ a „Marjam Džalili“.

 

O situaci informují také lidé, kteří se s vězni dostanou do kontaktu, přestože jejich přístup k informacím je omezený. „Somaje Bachtiarí“, „Ronak Samavat“ a „Násim Zandžání“ jsou tři křesťanské konvertitky a aktivistky, které byly zadrženy nezávisle na sobě v letošním roce (podle perského kalendáře) a rovněž poslány do vězení. Podle informací kontaktních osob byly tyto ženy zatčeny za pořádání bohoslužeb v soukromých domech a bytech. Další křesťanská aktivistka, „Marjam Nagháš“, skončila 15. července v nechvalně proslulé teheránské věznici Evin, poté co byla odsouzena k pěti letům odnětí svobody za své evangelizační aktivity.

 

Starší modlitební náměty a odkazy na informativní videa naleznete na stránce Iran Country Report.

 

Modlete se, aby se výše zmíněné íránské křesťanky během pobytu za mřížemi přiblížily Bohu a prožily vysvobození od strachu a zahořklosti. Kéž se Bůh za tyto ženy postaví, pomůže v šíření povědomí o jejich situaci, prosadí spravedlnost u soudů a jejich definitivní propuštění. Modlete se, aby jejich blízké naplňoval pokojem a utěšoval je (zejména děti), zatímco bude usvědčovat z hříchu všechny, kdo jsou odpovědní za zatýkání a věznění trpících křesťanů.

 

Svou modlitbu za uvězněné íránské křesťany můžete vyvěsit na naší Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.