Aktuálně

 

03. 09. 2013

Sýrie: „Témata rozhovoru“

 

 
Uprchlický tábor pro Syřany, kteří se rozhodli odejít do Turecka.

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 3. září 2013)

 

Todd Nettleton

 

V rámci přípravy na rozhlasová interview si často sepisuji „témata rozhovoru“ – hlavní body, které chci zmínit, abych jasně a srozumitelně podpořil pronásledovanou církev a křesťany, kterým Hlas mučedníků po celém světě slouží.

 

Včera jsem se zúčastnil živě vysílané debaty v pořadu „In the Market with Janet Parshall“ na Moody Radio. Hlavním tématem byla moje nedávná cesta do Turecka, které jsem měl jako zástupce Hlasu mučedníků možnost navštívit. Mezi lidmi, které jsme potkali a hovořili s nimi, byli také syrští křesťané. (Záznam celé relace naleznete na internetových stránkách Moody Radio; rozhovor se mnou začíná kolem 25. minuty.)

 

Sýrii se v současné době dostává značné pozornosti médií a předpokládám, že by čtenáře Persecution Blogu mohly zajímat některé z mých „témat rozhovoru“ týkajících se toho, co jsme se od syrských křesťanů během této návštěvy dozvěděli.

 

Členové našeho týmu se setkali se dvěma syrskými křesťany. Jeden v Sýrii stále pracuje, druhý ze země odešel a žije mezi syrskými uprchlíky v Turecku. Co nám řekli o Sýrii a tamější církvi:

 

 1. Bůh koná své dílo. Padla zmínka o konkrétní oblasti v Sýrii, kde ještě před 18 měsíci žilo 12 nebo 13 křesťanů. Dnes na stejném místě naleznete 70 křesťanských RODIN! Stejně jako v jiných oblastech (Írán, Egypt), i v Sýrii začínají místní obyvatelé spatřovat skutečnou tvář islámu a otevírají se Kristu.
 2. Mohli jsme si vyslechnout také zprávy o růstu církve mezi Kurdy.
 3. Bůh si přivádí lidi ke Kristu prostřednictvím zázraků. Toto téma se v příbězích ze Sýrie často opakuje. Jistý muž přišel ke Kristu po uzdravení z rakoviny. Žena, která byla 10 LET ochrnutá po mrtvici prožila uzdravení a přišla ke Kristu.
 4. V zemi dochází k pronásledování… zejména ze strany příbuzných. V současné době se noví konvertité od islámu nejvíce obávají reakce vlastní rodiny, která pro ně představuje „první linii“ pronásledování. Syrští křesťané o svém obrácení často rodině nic neřeknou – minimálně nějaký čas – a mnozí z nich se také raději nescházejí s ostatními křesťany, aby se o jejich víře příbuzní nedozvěděli.
 5. Nicméně… část pronásledování mají na svědomí také místní orgány. Pastor, který žije v oblasti stále ovládané režimem, uvedl, že KAŽDÝ TÝDEN dostává předvolání k „rozhovoru“ na policejní stanici, během kterého se policisté vyptávají na jeho aktivity, společenství ve kterých slouží a konvertity od islámu.
 6. Syřané prchají do okolních zemí. Bylo nám řečeno, že do tureckého města, které jsme navštívili, dorazilo za posledních 6–8 měsíců několik desítek tisíc Syřanů. Také jsme měli možnost vidět uprchlický tábor, ve kterém tito lidé žijí. Je zajímavé, že v táborech (nebo aspoň v tomhle konkrétním) důsledně oddělují křesťany od muslimů.
 7. Těžkosti plynoucí ze samotného života v Sýrii době jsou neuvěřitelné. Jeden z kontaktovaných křesťanů nám vyprávěl, že mu funguje elektřina tři hodiny denně… a že je na tom ještě velmi dobře! Nejsou k dispozici téměř žádné léky. Komunikace jsou doslova poseté kontrolními stanovišti – říkali nám, že se na jednom šedesátikilometrovém úseku nachází 23 stanovišť. Na jednotlivých stanovištích hlídkují zástupci různých frakcí s různými záměry a cíli. Jinými slovy, povolení k cestování vydané jednou skupinou nemusí na dalším kontrolním stanovišti znamenat vůbec nic… dokonce vás kvůli němu mohou zabít. Jen cesta autem z jednoho místa na druhé představuje značně nebezpečný podnik.

 

Modlete se prosím za naše bratry a sestry v Sýrii a modlete se také za zástupce mezinárodního týmu Hlasu mučedníků, kteří se snaží podporovat a žehnat místní církvi navzdory nebezpečí a neklidné situaci.

 

Převzato z internetových stránek Persecution Blog. Todd Nettleton slouží pronásledované církvi a Hlasu mučedníků již 15 let. Nejrůznějším sdělovacím prostředkům poskytl již více než 1900 rozhovorů. Napsal knihu Restricted Nations: North Korea a autorsky se podílel také na několika dalších titulech vydaných Hlasem mučedníků, kromě jiných FOXE: Voices of the Martyrs, Extreme Devotion a Hearts of Fire.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
 • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
 • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.