Aktuálně

 

06. 09. 2013

Egypt: Nejnásilnější útoky na křesťany za posledních několik set let

 

 
Hořící kostel v Horním Egyptě (fotografie: AINA)

(CBN, Morningstar News, Christian Post)

 

Po týdnech běsnění podporovatelů sesazeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího se mnoho křesťanských objektů v Egyptě nachází v demoličním stavu. Útoky začaly 14. srpna, krátce poté, co policie v Káhiře rozehnala dva tábory Mursího příznivců. Demonstranti obvinili křesťany, že si policejní zásahy vyžádali a přesunuli se do okolních osad, kde označovali křesťanské budovy symbolem „X“ nastříkaným na zeď. Než dorazily pořádkové jednotky, většina označených objektů lehla popelem.

 

Někteří odborníci se domnívají, že nedávná vlna násilností představuje vůbec nejrozsáhlejší útok na egyptské křesťany za posledních 700 let. Výtržníci zapálili více než 30 soukromých domů patřících křesťanům a napadli nejméně dvě křesťanské školy. Když zničili budovu sirotčince ‚Kristovi vojáci‘, přibližně 200 dětí zůstalo bez domova. Vypálili také tři knihkupectví Biblické společnosti. Ohroženy byly prakticky všechny provozovny firem, které měly nějakou spojitost s křesťanstvím.

 

Největší škody (co se týče nebezpečnosti i rozsahu) byly však napáchány na církevních budovách. Terčem útoků se stalo více než 60 kostelů. Míra poškození je různá – k těm, které dopadly nejhůře, patří také kostel Amir Tadros v Minya, který islamisté zcela zdemolovali. Stavební technici mají v plánu budovu strhnout a pokud se seženou dostatečné prostředky, postavit znovu. Členové společenství se v současné době scházejí v nedaleké zahradní besídce v půl sedmé ráno, kdy jsou útoky méně pravděpodobné. Nejedná se o bezpředmětnou obavu; při útocích již zemřelo nejméně 500 civilních obyvatel a 43 policistů, tisíce dalších utrpěly zranění. Krátký videozáznam dokumentující současnou situaci naleznete na stránkách Persecution.TV.

 

Kéž Bůh naplňuje pokojem srdce svého lidu uprostřed veškeré zkázy a chaosu. Kéž láskyplně potěšuje všechny, kdo při bezohledných útocích tragicky ztratili své blízké. Kéž místní křesťané setrvávají v Boží přítomnosti a připomínají si věčnou budoucnost, která leží před nimi, nepřestávají důvěřovat v Boží svrchovanost, zůstanou věrní jeho učení a z Boží milosti oplácejí nepřátelství láskou. Kéž Bůh skrze neochvějné svědectví egyptských křesťanů a dílo svého svatého Ducha v celé zemi mocně jedná – a dotýká se přitom také srdcí lidí, kteří se dopouštějí násilností.

 

Připojte se v modlitbách za naše bratry a sestry ke křesťanům po celém světě – svou modlitbu můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.