Aktuálně

 

19. 09. 2013

Egypt: Dva křesťané zavražděni kvůli dani z hlavy vybírané od nemuslimů

 

 
V Egyptě stále dochází k plenění obchodů patřících koptským křesťanům. (fotografie: AINA)

(Assyrian International News Agency, Assist News, kontakty Hlasu mučedníků, CBN)

 

Nedávno byli v Egyptě zavražděni dva státní zaměstnanci za to, že odmítli zaplatit džizju – daň z hlavy, kterou od křesťanů vybírají členové Muslimského bratrstva. 12. září přibližně v 10 hodin dopoledne skupina radikálních muslimů při střelbě na dům připravila o život padesátiletého Emada Damiana a jeho bratrance, sedmatřicetiletého Medhata Damiana. Oba muži pocházeli z osady Sahel Selim z provincie Assuit.

 

Dva dny před incidentem telefonoval Emadovi jistý Ašraf Ahmed Mohammed Chaládžah, v minulosti již trestně stíhaný vůdce muslimského gangu. Požadoval po něm 10 000 egyptských liber (přibližně 27 600 korun) na zbraně a vyhrožoval, že Emada zabije, pokud nezaplatí. Přestože Emad nahlásil vyhrožování na policii a požádal o ochranu, policie nepodnikla žádné kroky. Oba muži po sobě zanechali truchlící manželky a děti.

 

Proti vymáhání džizji – kterou jsou podle islámského právního řádu povinni platit „podrobení nemuslimové“ – vystupuje celá řada křesťanských aktivistů. Od svržení prezidenta Muhammada Mursího gangy členů Muslimského bratrstva v Egyptě nutí křesťany tuto daň platit, údajně na zajištění ochrany před násilím a vandalismem, jehož terčem se domy a provozovny firem patřící křesťanům často stávají. Problémy jsou hlášeny také z osady Delga (provincie Minya), kde se toto „výpalné“ pohybuje od 200 do 500 egyptských liber (550 až 1380 korun) denně, což pro mnohé z vesničanů přestavuje horentní sumy.

 

Více informací o politickém a duchovním klimatu v Egyptě naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Modlete se za manželky a děti Emada a Medhata. Proste, aby je Bůh potěšoval, ochraňoval, naplňoval jejich potřeby a vysvobodil je od strachu. Pozvedejte na modlitbách také další trpící křesťany v Egyptě, kteří se ve značně nestabilním prostředí snaží nějakým způsobem přežívat. Kéž zůstanou věrní a důvěřují Pánu, že je ochrání a zaopatří. Modlete se, aby Duch svatý usvědčoval v srdci každého, kdo se obrací s podobnými bezohlednými požadavky na jeho pronásledované děti a způsobuje jim ještě větší zbytečné těžkosti. Lidé jako je Ašraf a jeho gang zajisté potřebují prožít nadpřirozené setkání s živým Bohem a vysvobození od zlého.

 

Aktualizace z Egypta: Podle posledních zpráv zveřejněných na stránkách The Washingnton Times a The Associated Press policisté zadrželi hlavního anglicky hovořícího mluvčího Muslimského bratrstva, Gehada el-Haddada společně s dalšími vysoce postavenými členy skupiny za podněcování k násilí. Gehad je synem Essama el-Haddady, který působil jako Mursího poradce v oblasti zahraniční politiky. Otec je po převratu údajně zadržován v blíže neurčeném vojenském zařízení společně s Mursím. Děkujeme vám za vaše modlitby.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.