Pákistán: Dva atentátníci se odpálili uvnitř kostela
(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 24. září 2013)
Zármutek a rozhořčení po sebevražedném útoku
Příslušníci odnože hnutí Tálibán v neděli zaútočili na historický kostel v Péšávaru. Při incidentu přišlo o život více než 80 lidí a dalších nejméně 150 utrpělo zranění. Dvojice sebevražedných atentátníků odpálila nálože v prostorách kostela Všech svatých přibližně v 11:45, kdy na místě společně obědvalo asi 500 farníků.
Atentátníci zahájili útok střelbou na příslušníky ochranky u hlavního vchodu do kostela a následně odpálili 12 kilogramů výbušnin ukrytých ve vestách. Exploze způsobila vážné poškození kostela i okolních budov. Jednalo se o nejvražednější útok na křesťany v celé historii Pákistánu.
K odpovědnosti za útok se přihlásila pákistánská skupina Džind Ulláh se zdůvodněním, že se jednalo o odvetu za útoky amerických bezpilotních letounů v Pákistánu. Kostel všech svatých z roku 1883 byl údajně druhou nejstarší církevní budovou v Péšávaru, líhni radikálního islámu v pákistánské Severozápadní pohraniční provincii.
Na místo výbuchu přispěchali křesťané z nedalekého kostela, aby obětem poskytli první pomoc; poté vyrazili do místních nemocnic, aby darovali krev a pomohli zraněným. Podle zdrojů Hlasu mučedníků byli tou dobou v místní nemocnici ve službě pouze čtyři lékaři a nějakou dobu trvalo, než se podařilo sehnat další, kteří začali zraněné ošetřovat.
Křesťané po celé zemi uspořádali protestní pochody, na kterých demonstrovali proti pokračujícím útokům na své souvěrce. V několika případech došlo ke střetům mezi účastníky demonstrací a příslušníky policie a dalších složek. Pákistánští křesťané vyhlásili tři dny smutku za oběti útoků a vyzývají křesťany po celém světě, aby se k nim v těchto dnech připojili a modlili se za Pákistán a místní věřící.
Když včera „pastor H.“ hovořil se zástupcem Hlasu mučedníků, měl již za sebou pět pohřbů během jediného dne. Uvedl, že místní lidé kopou hroby jak rychle mohou, jeden pohřeb následuje druhý, všichni truchlí a pohřbívají své mrtvé. Na hřbitov dorazili také pastoři z dalších denominací. Všichni na tom byli stejně. Jeden už sloužil na patnácti pohřbech, jiní na osmi.
Hlas mučedníků poskytuje obětem humanitární pomoc. Zatímco vláda zajišťuje lékařskou péči, řada předepsaných léků je k dispozici pouze za peníze a mnozí místní obyvatelé si je nemohou dovolit. Také zranění lidé, kteří nebyli umístěni do nemocnice, potřebují pomoc, které by se jim jinak nedostalo. Hlas mučedníků rovněž v oblasti rozdává velké množství „akčních balíčků“ (Action Packs).
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.