Aktuálně

 

24. 09. 2013

Pákistán: Dva atentátníci se odpálili uvnitř kostela

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 24. září 2013)

 

Zármutek a rozhořčení po sebevražedném útoku

 

Příslušníci odnože hnutí Tálibán v neděli zaútočili na historický kostel v Péšávaru. Při incidentu přišlo o život více než 80 lidí a dalších nejméně 150 utrpělo zranění. Dvojice sebevražedných atentátníků odpálila nálože v prostorách kostela Všech svatých přibližně v 11:45, kdy na místě společně obědvalo asi 500 farníků.

 

Atentátníci zahájili útok střelbou na příslušníky ochranky u hlavního vchodu do kostela a následně odpálili 12 kilogramů výbušnin ukrytých ve vestách. Exploze způsobila vážné poškození kostela i okolních budov. Jednalo se o nejvražednější útok na křesťany v celé historii Pákistánu.

 

K odpovědnosti za útok se přihlásila pákistánská skupina Džind Ulláh se zdůvodněním, že se jednalo o odvetu za útoky amerických bezpilotních letounů v Pákistánu. Kostel všech svatých z roku 1883 byl údajně druhou nejstarší církevní budovou v Péšávaru, líhni radikálního islámu v pákistánské Severozápadní pohraniční provincii.

 

Na místo výbuchu přispěchali křesťané z nedalekého kostela, aby obětem poskytli první pomoc; poté vyrazili do místních nemocnic, aby darovali krev a pomohli zraněným. Podle zdrojů Hlasu mučedníků byli tou dobou v místní nemocnici ve službě pouze čtyři lékaři a nějakou dobu trvalo, než se podařilo sehnat další, kteří začali zraněné ošetřovat.

 

Křesťané po celé zemi uspořádali protestní pochody, na kterých demonstrovali proti pokračujícím útokům na své souvěrce. V několika případech došlo ke střetům mezi účastníky demonstrací a příslušníky policie a dalších složek. Pákistánští křesťané vyhlásili tři dny smutku za oběti útoků a vyzývají křesťany po celém světě, aby se k nim v těchto dnech připojili a modlili se za Pákistán a místní věřící.

 

Když včera „pastor H.“ hovořil se zástupcem Hlasu mučedníků, měl již za sebou pět pohřbů během jediného dne. Uvedl, že místní lidé kopou hroby jak rychle mohou, jeden pohřeb následuje druhý, všichni truchlí a pohřbívají své mrtvé. Na hřbitov dorazili také pastoři z dalších denominací. Všichni na tom byli stejně. Jeden už sloužil na patnácti pohřbech, jiní na osmi.

 

Hlas mučedníků poskytuje obětem humanitární pomoc. Zatímco vláda zajišťuje lékařskou péči, řada předepsaných léků je k dispozici pouze za peníze a mnozí místní obyvatelé si je nemohou dovolit. Také zranění lidé, kteří nebyli umístěni do nemocnice, potřebují pomoc, které by se jim jinak nedostalo. Hlas mučedníků rovněž v oblasti rozdává velké množství „akčních balíčků“ (Action Packs).

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.