Aktuálně

 

13. 10. 2013

Kazachstán: Blázen nebo následovník?

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 11. října 2013)

 

Presbyteriánský pastor Bachytzan Kaškumbajev z kazašské Astany byl nedávno zatčen na základě obvinění z terorismu. Proti šestašedesátiletému pastorovi, který působí jako vedoucí registrovaného protestantského společenství Milost, místní orgány vystupují dlouhodobě. Strávil nějaký čas ve vězení kvůli „úmyslnému vážnému ublížení na zdraví“, byl obviněn z podávání halucinogenních látek během bohoslužeb – a tento týden byl zadržen znovu. V minulosti byl jeho sbor údajně zapleten do praní špinavých peněz, podvodů, špionáže a distribuce extrémistických tištěných materiálů.

 

8. října 2013, jen několik minut poté, co byl Kaškumbajev propuštěn a měl nastoupit do domácího vězení, trojice policistů zadržela pastora znovu. Podle informací příbuzných byl obviněn z terorismu; sami považují podobná nařčení za „nesmysly“. Policejní vyšetřovatel navíc Kaškumbajevovi odepřel právo na advokáta.

 

Kaškumbajev měl být propuštěn do domácího vězení 8. října 2013 a setrvat v něm do 17. listopadu, než začne odložený soudní proces kvůli údajné újmě na zdraví způsobené člence sboru. Pokud bude pastor společenství Milost usvědčen, hrozí mu tři až sedm let odnětí svobody. Ve vazbě již strávil pět měsíců – z toho celý jeden měsíc na psychiatrii, kde lékaři zkoumali jeho duševní stav.

 

V souvislosti se zmíněnou újmou na zdraví byl pastor Kaškumbajev zatčen již 17. května 2013. Zadržení iniciovala matka čtyřiatřicetileté Ljazat Almenové, která v červenci tvrdila, že dlouhodobé působení sboru zhoršilo duševní stav její dcery a vyvolalo u ní schizofrenii. Sama Almenova však uvedla, že jí byla paranoidní schizofrenie diagnostikována omylem, veřejně vystoupila na podporu pastora Kaškumbajeva a prohlásila, že obvinění z poškození jejího zdraví jsou nepodložená.

 

Kromě toho se objevila obvinění z používání „halucinogenního nápoje“ při bohoslužbách, který měl údajně ublížit této ženě i dalším členům společenství. Pastor Kaškumbajev vysvětlil, že jediný nápoj, který se ve společenství podává, je do červena zbarvený čaj při Večeři Páně.

 

3. října 2012 policisté uskutečnili ve shromáždění razii, při které zabavili zlaté šperky, počítače, DVD a knihy, které byly označeny jako „extrémistická literatura“. Na žádost úřadů se členové společenství dobrovolně podrobili krevním testům, aby dokázali, že nebyli pod vlivem žádných omamných látek. Výsledky testů se nedozvěděli.

 

V návaznosti na zatčení v květnu 2013 soud Kaškumbajevovi nařídil, aby se 9. srpna podrobil přezkoumání svého duševního stavu. Po vyšetření byl umístěn do léčebny pro duševně choré, kde setrval až do 17. září. Během pobytu v zařízení se objevily vážné obavy, že pastorovi mohou být podávány psychotropní látky, případně může být prohlášen za nesvéprávného.

 

Na psychiatrii byl opakovaně dotazován, proč následuje Ježíše a ne Alláha. (V roce 1995 se obrátil od islámu ke křesťanství.) Po měsíci byl převezen zpátky do vyšetřovací vazby.

 

Nyní bude Kaškumbajev vyšetřován v souvislosti s oběma obviněními. Ve vězení nemá možnost kontaktu s rodinou ani mu není zajišťována lékařská péče, přestože trpí celou řadou zdravotních komplikací.

 

Zdroje: kontakty Hlasu mučedníků, Forum 18 News Service

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.