Aktuálně

 

23. 10. 2013

Egypt: Čtyři pohřby místo svatby

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 23. října 2013)

 

20. října 2013 byli zastřeleni čtyři křesťané (z toho dvě malé dívky) v průběhu jedné ze tří svateb pořádané ten den v koptském kostele Panny Marie v káhirské čtvrti Warraq. Dalších 18 osob utrpělo zranění.

 

Dva maskovaní muži na motocyklech zahájili střelbu do zástupu shromážděného před kostelem. Pětasedmdesátiletý Fahmy Azer Abúd ztratil v jediném okamžiku dvě vnučky ve věku osmi a dvanácti let, syna a manželčinu sestru Camilii Attiyu, matku ženicha. Mezi osmnácti zraněnými měl sedm příbuzných.

 

Zranění svatebčané (někteří se nacházeli v kritickém stavu) byli převezeni do místních státních nemocnic. V úterý se terénní pracovník Hlasu mučedníků snažil vyjednat přemístění několika z nich do soukromé křesťanské nemocnice, kde by se jim dostalo lepší péče, když se do případu nečekaně vložil jistý armádní představitel a nařídil převoz zraněných křesťanů do specializované vojenské nemocnice, ve které jim veškerou péči uhradí armáda.

 

„Byli jsme doslova šokováni, [protože] to bylo poprvé, kdy se nějaký představitel režimu rozhodl postarat o pronásledované křesťany!“ poznamenal pracovník Hlasu mučedníků k nečekanému vývoji událostí.

 

Společně s touto dobrou zprávou nám náš spolupracovník poslal také jednu modlitební žádost: prosí o modlitby za tříletého Philobateera, který se nachází v ohrožení života. Rodina již o jedno dítě přišla – Philobateer je mladším bratrem osmileté dívky zabité při útoku. Chlapcova matka byla se zraněními hospitalizována.

 

V následujících dnech za oběti truchlily tisíce koptských křesťanů. Mnozí se obávají dalších akcí muslimských vzbouřenců. Jedná se o zatím poslední incident ze série brutálních útoků na křesťany, zahájené 14. srpna.

 

Zvýšenému výskytu útoků na koptské křesťany bezprostředně předcházelo sesazení prezidenta Husního Mubaraka egyptskou armádou. Členové Muslimského bratrstva viní z Mursího svržení státní orgány i křesťany. V srpnu vládní jednotky zasahovaly proti dvěma táborům příznivců Mursího v Káhiře. Zásahy vyprovokovaly vlnu útoků, při kterých bylo zničeno nejméně 30 kostelů a více než 120 provozoven křesťanských firem, soukromých domů a automobilů.

 

Spolupracovníci Hlasu mučedníků sestavili neúplný seznam kostelů a budov křesťanských institucí, které se ve zmíněném krátkém období staly terčem útoků. Islamisté na celé řadě míst v Egyptě připravili o život 651 muslimů i křesťanů a dalším čtyřem tisícům lidí způsobili zranění.

 

Seznam naleznete na stránkách www.persecution.com pod původní zprávou Weddings to Four Funerals (v angličtině).

 

Zdroje: The Associated Press, The Egyptian Center for Public Policy Studies, zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


Daniel S. (15.11.2013 19:54:41)
Pane Ježíši, uzdrav Philobateera.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.