Aktuálně

 

05. 12. 2013

Středoafrická republika: Země upadá do chaosu

 

 
Pracovníci Červeného kříže pohřbívají oběť nepokojů ve Středoafrické republice. (fotografie: World Watch Monitor)

(Huffington Post, CTV, The Guardian)

 

Zatímco povstalecké skupiny a vojáci stále pustoší Středoafrickou republiku (SAR), mezinárodní komunita se začíná obávat možné náboženské genocidy. Povstalci, známí pod označením „Seleka“ („Aliance“) již několik měsíců drancují vesnice, znásilňují ženy, verbují děti do svých řad jako vojáky a brutálně vraždí nevinné oběti. Podle dostupných odhadů je přibližně 10 procent obyvatel bez domova.

 

Michel Djotodia, bývalý vůdce povstalecké skupiny, letos na jaře svrhl prezidenta. Později sice povstaleckou skupinu Seleka oficiálně rozpustil, k násilnostem však od té doby dochází v nezmenšené míře. Většinu povstalců tvoří muslimové, někteří pocházejí ze sousedního Čadu nebo Súdánu.

 

Přibližně polovinu obyvatel SAR tvoří křesťané, čtvrtinu muslimové a zbytek vyznavači přírodních náboženství. Přestože muslimové a křesťané v minulosti společně žili víceméně v pokoji, pokračující útoky povstalců z řad Seleka hrozí narušením této jednoty. Vznikají ozbrojené skupiny křesťanské domobrany, některé z nich již zahájily odvetné útoky na muslimské osady. S pokračujícími násilnostmi jsou křesťané i muslimové stále nevraživější vůči sobě navzájem a boje získávají náboženský podtext.

 

Církevní vedoucí obeznámený se situací poznamenal: „Křesťané se cítí být muslimy podvedeni a začínají v srdcích cítit touhu po odvetě… pro církev je to opravdová výzva.“

 

Jako příslušníci Kristova těla pozvedejme církev ve Středoafrické republice na modlitbách, když prochází touto náročnou zkouškou. Modlete se, aby teroristické útoky povstalců Seleka ustaly a v této zkoušené zemi znovu zavládl pokoj. Kéž se místní křesťané neuchylují k násilí, ale slouží jako nástroje Božího pokoje. Přimlouvejme se také za všechny, kdo napadají Kristovy následovníky, aby i oni poznali Boží lásku, odpuštění a požehnání (Římanům 12,14.21).

 

Můžete se připojit k modlitbám za SAR společně s dalšími křesťany – navštivte naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


Dana S., Česko (09.12.2013 21:26:58)

Pane slituj se nad lidskou slabostí, ty víš, že nikdo neodolá tvému hněvu a nikdo se ti nemůže postavit, ty který vyléváš svůj hněv na ty kteří tě nenávidí a nečiní pokání, zjev svou slávu vrahům, vivrhélům, slabím bídným a ubohým v tomto světě, kteří neumí milovat a na nenávidí pravdu, ať poznají tvou slávu, lásku a Krista a každý jazyk vyzná, že jsi Pán. Otevři Otče jejich srdce, oči a uši aby byli uzdraveni a očištěni od svých hříchů, aby poznali spásu kterou jsi dal lidem tvého syna Ježíše Krista. Odhal jim pravdu evangelia a učiň z nich svaté pro Krista. Otče prosím tam kde se rozmnožil hřích a bezbožnost ať se ještě více rozhojní tvá milost a proudí tvoje sláva neboť ty jsi mocný a u tebe je možné všechno a není nic zač bychom nemohly prosit. Prosím za milost pro tvé svaté a spravedlivé, uvězněné, pronásledované a potupené křesťany, aby zůstávali v tvé lásce abys i ty zůstal v nich, aby byli světlem tam kde právě jsou a tou solí co chutná. Vysvoboď je a vytrhni z rukou nepřátel a také z jejich nepravostí neboť tobě je možné všechno. O to žádám a prosím jménem Ježíše. Amen. Bůh je dobrý.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.