(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 9. prosince 2013)
Terénní pracovník Hlasu mučedníků nedávno navštívil křesťanské uprchlíky z nigerijské oblasti Gwoza, kteří již mnoho let čelí nepřátelství muslimských sousedů a místních vzbouřenců. Ke dnešnímu dni bylo zcela vysídleno 46 křesťanských osad v regionu – celkem přišlo o domov 618 rodin. Příslušníci islámské radikální skupiny Boko Haram vypálili a zničili 55 kostelů a modliteben a 541 obytných domů patřících křesťanům v Gwoza. Gwoza se nachází v jižní části spolkového státu Borno, nedaleko hranice s Kamerunem.
V muslimy ovládané společnosti neměli křesťané snadný život nikdy. Ještě před nástupem Boko Haram nesměli křesťané v Gwoza zastávat žádné politické funkce, přestože tvoří téměř 70 procent místních obyvatel. Žháři vypalovali misijní školy. Křesťané si nemohli stavět nové kostely a modlitebny, několik stávajících církevních budov bylo přestavěno na mešity.
18. února 2005 se život místních obyvatel změnil z ‚obtížného‘ na ‚zoufalý‘. Boko Haram, povstalecká skupina usilující o vyhnání všech nemuslimů a zavedení islamistického režimu podporovaného právním řádem šaría, začala v Borno vraždit křesťany. Vláda spolkového státu navzdory prohlášením o podpoře křesťanů nezúčastněně přehlížela incidenty, při kterých povstalci křesťany zabíjeli ve velkém. Další věřící prchali ze svých domovů, aby si zachránili holý život. Státní orgány do situace prakticky nezasahovaly a příslušníci Boko Haram pokračovali v útocích.
V období od května do září 2013 radikálové připravili o domov 14 000 křesťanů ze 46 osad a zničili 180 obytných domů, další domy obsadili. Příslušníci Boko Haram často zastřelili nebo rozsekali mačetami muže před zraky vyděšené rodiny. 68 vdov s dětmi zůstalo odkázáno samo na sebe.
V osadě Uvagha povstalci vypálili kostel a unesli trojici dívek, které tři týdny zadržovali, donutili je konvertovat k islámu a sexuálně je zneužívali, než se jim podařilo uprchnout.
7. října 2013 členové Boko Haram za bílého dne podnikli razii v osadě Sabon Gari, při které zavraždili 16 křesťanů na místním tržišti – bez varování začali střílet na prodavače i jejich zákazníky. Teroristé také zapálili pět aut s potravinami, vozidla i náklad oheň zcela zničil.
Křesťané z osady Gava West mají za sebou již 11 samostatných útoků. Útočníci vypalovali kostely, zapálili 200 obytných domů a připravili místní obyvatele o bezpočet domácích zvířat. Majetek křesťanů z této i okolních osad si radikálové přivlastnili. V osadě Barawa povstalci zavraždili osm lidí, později se vrátili a v domech kdysi patřících křesťanům se usadili.
Křesťané, kteří v roce 2013 přišli o život, uprchli do táborů ve spolkových státech Borno, Adamawa a Taraba. Více než 5000 uprchlíků překročilo hranice a nachází se v uprchlických táborech v Kamerunu. Podle informací pracovníka Hlasu mučedníků žije ve spolkovém státě Borno přibližně 1355 křesťanských uprchlíků, v Adamawa 4715 a v Taraba 413.
Místní křesťané nás informovali, že jim stát neposkytl žádné kompenzace ani humanitární pomoc. Školy, nemocnice a ošetřovny v oblasti byly vypáleny nebo obsazeny příslušníky Boko Haram. Děti umírají na podvýživu a související choroby. Kvůli stresu spojenému ze stěhování trpí nemocemi také dospělí, rozšířené jsou žaludeční vředy, vysoký krevní tlak a další doprovodné projevy stresových situací.
Kromě dalších forem pomoci pronásledovaným křesťanům v celé Nigérii pracovníci Hlasu mučedníků převezli trojici unesených dívek do našeho centra „Štěpán“ (Stephen Centre), které slouží jako ubytovna a internátní škola pro oběti pronásledování v Nigérii. Podle posledních zpráv se dívky zotavují a komunikují s ostatními dětmi v centru. Pracovníci také v uprchlických táborech rozdávají křesťanské materiály včetně přehrávačů s křesťanskými kázáními a audio verzemi Bible. Pracovníci Hlasu mučedníků se modlí, aby tyto dary přinesly místním věřícím povzbuzení uprostřed traumatizující situace.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.