Aktuálně

 

09. 12. 2013

Nigérie: Krizová situace uprchlíků z Gwoza

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 9. prosince 2013)

 

Terénní pracovník Hlasu mučedníků nedávno navštívil křesťanské uprchlíky z nigerijské oblasti Gwoza, kteří již mnoho let čelí nepřátelství muslimských sousedů a místních vzbouřenců. Ke dnešnímu dni bylo zcela vysídleno 46 křesťanských osad v regionu – celkem přišlo o domov 618 rodin. Příslušníci islámské radikální skupiny Boko Haram vypálili a zničili 55 kostelů a modliteben a 541 obytných domů patřících křesťanům v Gwoza. Gwoza se nachází v jižní části spolkového státu Borno, nedaleko hranice s Kamerunem.

 

V muslimy ovládané společnosti neměli křesťané snadný život nikdy. Ještě před nástupem Boko Haram nesměli křesťané v Gwoza zastávat žádné politické funkce, přestože tvoří téměř 70 procent místních obyvatel. Žháři vypalovali misijní školy. Křesťané si nemohli stavět nové kostely a modlitebny, několik stávajících církevních budov bylo přestavěno na mešity.

 

18. února 2005 se život místních obyvatel změnil z ‚obtížného‘ na ‚zoufalý‘. Boko Haram, povstalecká skupina usilující o vyhnání všech nemuslimů a zavedení islamistického režimu podporovaného právním řádem šaría, začala v Borno vraždit křesťany. Vláda spolkového státu navzdory prohlášením o podpoře křesťanů nezúčastněně přehlížela incidenty, při kterých povstalci křesťany zabíjeli ve velkém. Další věřící prchali ze svých domovů, aby si zachránili holý život. Státní orgány do situace prakticky nezasahovaly a příslušníci Boko Haram pokračovali v útocích.

 

V období od května do září 2013 radikálové připravili o domov 14 000 křesťanů ze 46 osad a zničili 180 obytných domů, další domy obsadili. Příslušníci Boko Haram často zastřelili nebo rozsekali mačetami muže před zraky vyděšené rodiny. 68 vdov s dětmi zůstalo odkázáno samo na sebe.

 

V osadě Uvagha povstalci vypálili kostel a unesli trojici dívek, které tři týdny zadržovali, donutili je konvertovat k islámu a sexuálně je zneužívali, než se jim podařilo uprchnout.

 

7. října 2013 členové Boko Haram za bílého dne podnikli razii v osadě Sabon Gari, při které zavraždili 16 křesťanů na místním tržišti – bez varování začali střílet na prodavače i jejich zákazníky. Teroristé také zapálili pět aut s potravinami, vozidla i náklad oheň zcela zničil.

 

Křesťané z osady Gava West mají za sebou již 11 samostatných útoků. Útočníci vypalovali kostely, zapálili 200 obytných domů a připravili místní obyvatele o bezpočet domácích zvířat. Majetek křesťanů z této i okolních osad si radikálové přivlastnili. V osadě Barawa povstalci zavraždili osm lidí, později se vrátili a v domech kdysi patřících křesťanům se usadili.

 

Křesťané, kteří v roce 2013 přišli o život, uprchli do táborů ve spolkových státech Borno, Adamawa a Taraba. Více než 5000 uprchlíků překročilo hranice a nachází se v uprchlických táborech v Kamerunu. Podle informací pracovníka Hlasu mučedníků žije ve spolkovém státě Borno přibližně 1355 křesťanských uprchlíků, v Adamawa 4715 a v Taraba 413.

 

Místní křesťané nás informovali, že jim stát neposkytl žádné kompenzace ani humanitární pomoc. Školy, nemocnice a ošetřovny v oblasti byly vypáleny nebo obsazeny příslušníky Boko Haram. Děti umírají na podvýživu a související choroby. Kvůli stresu spojenému ze stěhování trpí nemocemi také dospělí, rozšířené jsou žaludeční vředy, vysoký krevní tlak a další doprovodné projevy stresových situací.

 

Kromě dalších forem pomoci pronásledovaným křesťanům v celé Nigérii pracovníci Hlasu mučedníků převezli trojici unesených dívek do našeho centra „Štěpán“ (Stephen Centre), které slouží jako ubytovna a internátní škola pro oběti pronásledování v Nigérii. Podle posledních zpráv se dívky zotavují a komunikují s ostatními dětmi v centru. Pracovníci také v uprchlických táborech rozdávají křesťanské materiály včetně přehrávačů s křesťanskými kázáními a audio verzemi Bible. Pracovníci Hlasu mučedníků se modlí, aby tyto dary přinesly místním věřícím povzbuzení uprostřed traumatizující situace.

 

– zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.