Aktuálně

 

21. 02. 2014

Středoafrická republika: Toužebné očekávání míru uprostřed zkázy vymykající se veškeré kontrole

 

 
Michel Djotodia rezignoval na prezidentský úřad letos v lednu (fotografie: World Watch Monitor).

(World Watch Monitor)

 

28. ledna příslušníci povstalecké skupiny zastřelili pastora a jeho syna poblíž kostela v hlavním městě Bangui. Bezprostředně před vraždou dvaapadesátiletého Rev. Pierre-Severina Kongbo a jeho nejstaršího syna jménem Dieubeni bývalí členové rozpuštěné skupiny „Seleka“ skandovali pokřik „Alláhu Akbar“. Dva týdny zpátky povstalci přišli k pastorovi domů a sháněli se po něm. Manželka jim řekla, že křesťan není doma, načež ji obrali o všechny peníze, které měla. Rev. Pierre-Severin po sobě kromě ženy zanechal ještě dalších pět dětí.

 

Zavražděný otec a syn patří k zatím posledním obětem v této zemi sužované násilnostmi od prosince 2012. Koalice povstaleckých skupin, vedená Michelem Djotodiou pod hlavičkou hnutí Seleka, nejprve rozšířila svůj vliv na celou zemi a nakonec v březnu 2013 přinutila prezidenta k emigraci ze země. Djotodia převzal dočasnou vládu, minulý měsíc však na svůj post rezignoval. Národní shromáždění zvolilo novou prezidentkou Catherine Samba-Panzovou.

 

Od Djotodiovy rezignace a jeho útěku do Beninu opustily hlavní město stovky bývalých členů hnutí Seleka, v převážné většině muslimů, a zanechali za sebou naprostou spoušť. „Lidé prchají,“ informoval místní zdroj. „Zdá se, že příslušníci [bývalé] Seleky po cestě zpátky do Čadu vypalují celé vesnice. Kromě toho kradou automobily místním duchovním.“

 

Seleka je zpravidla označována za muslimskou skupinu a Anti-Balaka za skupinu křesťanskou, místní církevní vedoucí však upřesňují, že ne všichni členové Anti-Balaka jsou křesťané a ne všichni křesťané jsou členy Anti-Balaka. To samé platí o bývalých členech hnutí Seleka ve vztahu k muslimům. Celkem přišlo o domov již více než milion obyvatel a téměř dva miliony naléhavě potřebují humanitární pomoc.

 

Příbuzní zabitých křesťanů stále truchlí nad svou ztrátou – modlete se, aby je Bůh zahrnul svým pokojem a útěchou. Modlete se, aby v tomto těžkém období naplnil také veškeré jejich materiální potřeby. Předkládejte před Pána rovněž miliony řadových Středoafričanů, kteří přišli o domov nebo trpí nedostatkem základních potřeb. Kéž ‚Kníže pokoje‘ vládne v této zemi a v srdcích všech místních obyvatel. Modlete se zejména za církev, aby se stala majákem naděje a lásky pro všechny, dokonce i pro své pronásledovatele. Kéž se křesťané neuchylují k násilnostem ani neusilují o odplatu, ale kéž zvěrstva která prožili pročišťují a tříbí jejich víru v živého Boha. Modleme se také za moudrost pro nového prezidenta země a další vedoucí představitele a státní orgány. Pamatujte i na pachatele těchto děsivých činů. Kéž činí pokání a uvědomí si, že Kristova krev přikrývá i ty nejstrašnější hříchy.

 

Modlitbu za tuto ztrápenou zemi můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.