Aktuálně

 

27. 04. 2014

Írán: 30 zraněných při nepokojích ve věznici Evin

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 25. dubna 2014)

 

Při nedávné prohlídce cel v teheránské věznici Evin byl zraněn uvězněný křesťan Faršíd Fathi a na ošetření v nemocnici musel čekat tři dny. 17. dubna dorazili na oddělení 350 (kde jsou zadržováni političtí vězni) dozorci a oznámili, že provedou inspekci cel. Vězni však odmítli cely vyklidit, protože se jim během podobných inspekcí často ztrácejí osobní věci. V reakci na neuposlechnutí rozkazu více než stovka dozorců začala vězně mlátit.

 

Reportér Al-Monitor hovořil s jedním vězněm prostřednictvím propašovaného mobilního telefonu. „Dozorci se u nás objevili přibližně v deset hodin dopoledne a prohlásili, že budou prohledávat cely. Odmítli jsme odejít, načež nám začali vyhrožovat. Řekli nám, že nás mohou poslat do vyhnanství, my jsme však trvali na svém a z cel neodešli. Nakonec stejně dosáhli svého, navíc se seřadili po stranách chodby a procházející vězně při procházení ‚tunelem‘ mlátili holemi,“ uvedl vězeň.

 

Podle reportéra z Al-Monitor bylo po incidentu 31 lidí umístěno na samotku a čtyři vězni museli být hospitalizováni. Organizace Elam Ministries zmínila nejméně 30 zraněných, včetně Faršída. V nastalém zmatku se Faršíd pokusil poskytnout pomoc jinému zraněnému vězni, jeden dozorce ho však zastavil a dupl mu na nohu těžkou botou, přičemž mu způsobil mnohačetnou zlomeninu.

 

Faršíd strávil několik dní v trýznivých bolestech, než mu byl povolen převoz do nemocnice na ošetření. Do nemocnice se dostal až na velikonoční pondělí, kdy také napsal přátelům následující dopis.

 

Dnes si připomínám zmrtvýchvstání našeho Pána se smíšenými pocity – s radostí a v bolestech – trochu jiným způsobem a na jiném místě než obvykle.

 

Mám levou nohu v sádře, zlomili mi ji minulý týden ve čtvrtek při násilnostech proti bezbranným vězňům pod záminkou inspekce. Po třech dnech strávených v bolestech mě na velikonoční pondělí svázali, nasadili mi pouta a převezli mě do nemocnice. Přestože [noha] hodně bolí, přijal jsem to jako dárek od Pána, že jsem se mohl byť jen na několik hodin dostat z vězení.

 

Pochopitelně jim odpouštíme všechno, co nám udělali, neboť jsme následovníky Toho, který řekl: ‚Otče, odpusť jim, vždyť nevědí, co činí.‘ A tak se za mne v těchto dnech modlete, přátelé mí drazí, abych mohl Boha znát a nakonec být nalezen v něm a v moci jeho vzkříšení.

 

Veselé Velikonoce.

 

Ještě ten den se Faršíd vrátil zpátky do věznice Evin.

 

Vězni jsou zadržováni na celách připomínající noclehárnu rozdělených do jednotlivých sekcí, jak popisují v knize Captive in Iran Maryam Rostampour a Marziyeh Amirizadeh, dvě křesťanky, které zde strávily více než osm měsíců. Autorky rovněž zmiňují špatné podmínky ve vězení, nedostatečný přístup k byť jen základní zdravotní péči i také razie podobné incidentu, který popsal Faršíd.

 

Faršíd si v současné době odpykává šestiletý trest odnětí svobody na základě obvinění z „jednání ohrožujícího státní bezpečnost formou členství v křesťanské organizaci“ a „propagandy proti islámskému zřízení formou napomáhání šíření křesťanství“. Faršíd se v minulosti podílel na vedení společenství domácí církve, než byl 26. prosince 2010 zatčen.

 

Při incidentu utržili lehká zranění také další tři křesťané, Ebrahim Firúzí, Rasúl Abdullahi a Allreza Seyyedian.

 

Zdroje: Elam Ministries, Al-Monitor, Mohabat News

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.