Severní Korea: Křesťané označováni za příčinu nelítostného porušování lidských práv
Zasedání Rady pro lidská práva (fotografie: Flickr / United States Mission Geneva)
(Seoul USA)
V reakci na nedávnou zprávu Rady pro lidská práva OSN pojednávající o případech porušování lidských práv v Severní Koreji představitel této značně nesvobodné země obvinil specializovaná střediska pro přípravu křesťanských učedníků v severovýchodní Číně z ‚ovlivňování‘ severokorejských občanů.
V debatě na zasedání Rady v Ženevě severokorejský vyslanec So Se Pyong prohlásil: „V severovýchodní části Číny existují takzvané církve a kněží, kteří se zabývají pouze šířením nenávisti vůči Korejské lidově demokratické republice. Indoktrinují ilegální uprchlíky rozvracečskou ideologií a posílají je zpátky do naší země s úkoly spočívajícími v podvratné činnosti, ničení našich [národních] hodnot, obchodu s lidmi a dokonce i v teroristických útocích.“
Rev. Eric Foley, výkonný ředitel organizace Seoul USA (sesterská misie Hlasu mučedníků, která slouží Severokorejcům v podobných přípravných střediscích) reagoval na Pyongovo vystoupení následovně: „Význam podobných poznámek severokorejských představitelů nesmíme podceňovat. Severní Korea se rozhodla veřejně označit křesťanské misionáře za příčinu porušování lidských práv a dalších vnitrostátních problémů.“
Situace severokorejských misionářů v severovýchodní Číně je stále komplikovanější a podle Rev. Foleye problémy nepřicházejí jen z ‚Poustevnického království‘. „Pokud Severní Korea prezentuje misionáře působící v Číně jako zdroj potenciální severokorejské nestability, a pokud označuje Čínu za jejich hostitelskou zemi, mohou misionáři očekávat nárůst intenzity zátahů na církve a přípravná střediska, která se zabývají oslovováním Severokorejců.“
Rev. Foley dodal, že severokorejská protikřesťanská rétorika není namířena jen na Čínu. „V oblasti ovlivňování veřejného mínění očekávejme, že Severní Korea bude stále více usilovat o získání sympatií a podpory světové veřejnosti laděním na protikřesťanskou notu. Může se jednat o nejdůležitější vývoj související se službou Severokorejcům za posledních deset let.“
Církev v Severní Koreji čelí mnoha překážkám. Poděkujme Bohu za všechny způsoby, kterými mezi svým lidem v této zemi jedná. Modlete se, aby navzdory podobným prohlášením severokorejských představitelů přípravná centra pro křesťanské učedníky v Číně vzkvétala a vychovávala absolventy s touhou sdílet evangelium se svými krajany. Modlete se, aby Bůh obdařil moudrostí a vytrvalostí pracovníky Seoul USA a dalších skupin a jednotlivců, kteří pomáhají našim severokorejským bratřím a sestrám a požehnal jim v jejich úsilí, když se jej snaží zvěstovat a oslavovat.
Modlitební prosby za pronásledovanou rodinu v Severní Koreji můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecution Church Prayer Wall).
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.