Aktuálně

 

24. 05. 2014

Kazachstán: Navrhovaná novelizace zákona ohrožuje svobodu náboženského vyznání

 

 
Fotografie: Flickr / steakpinball

(Forum 18 News Service)

 

V Kazachstánu momentálně čeká na schválení novelizace zákona přinášející další omezení svobody náboženského vyznání. Návrh, který momentálně projednává senát, mimo jiné definuje vyšší tresty, které vzbuzují obavy mezi obhájci lidských práv a příslušníky náboženských uskupení.

 

K nově navrhovaným postihům patří až 60 dní odnětí svobody za vedení náboženského shromáždění bez úředního souhlasu, případně až 45 dní odnětí svobody za pouhou účast na takové akci. V současné době je možné tato přestoupení zákona trestat pouze peněžitou pokutou. Novelizace také obsahuje zákaz zřizování kaplí a modliteben ve věznicích.

 

V prohlášení podepsaném 119 zástupci skupin zabývajících se obhajobou lidských práv a dalšími angažovanými jednotlivci se uvádí: „V naprostém rozporu s ústavou a klauzulemi Mezinárodního paktu o občanských a politických právech zákony v Kazachstánu podmiňují [možnost praktikování] náboženského vyznání jednotlivce existencí několika desítek, stovek nebo dokonce tisíců osob stejného vyznání. Návrh novelizace trestního řádu zpřísňuje tresty za porušování tohoto nedemokratického ustanovení.“

 

Novelizace by měla být schválena nejpozději 15. června a vstoupit v platnost 1. ledna 2015.

 

Modlete se, aby představitelé Kazachstánu usilovali o dodržování a respektování svobody náboženského vyznání všech obyvatel země a aby byla nově navrhovaná omezení zamítnuta. Vyprošujte církevním vedoucím moudrost, jak se s případnými nadcházejícími změnami vypořádat. Kéž Bůh naplňuje křesťany v celé zemi smělostí a odvahou, aby i nadále následovali svého Pána bez ohledu na podobná lidská ustanovení. Modleme se také za to, aby si Bůh použil tyto překážky k naplňování svých vyšších cílů s celou kazašskou církví.

 

Více informací o omezeních, se kterými se křesťané v této zemi potýkají, naleznete na stránce Kazakhstan Country Report.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.