Aktuálně

 

24. 07. 2014

Irák: Křesťané přinuceni uprchnout ze svých domovů, poté co jim bylo vyhrožováno zabitím

 

 
Rodiny uprchlíků z Mosúlu se registrují v táboře v Keleku (fotografie: World Watch Monitor).

(Middle East Concern, Release International, CNN)

 

Iráčtí křesťané, zejména obyvatelé Mosúlu, zakoušejí kvůli své víře další těžkosti a pronásledování. Představitelé radikální skupiny známé pod názvem „Islámský stát“ (dříve ISIS), která v současné době Mosúl ovládá, svolali na 17. července setkání křesťanských vedoucích, aby jim oznámili, že islámská pravidla budou nově aplikována i na nemuslimy. Poté co se křesťanští zástupci setkání nezúčastnili, dostali zbývající křesťané ve městě tři možnosti – odejít, začít platit „daň za ochranu“, nebo přijít o život. Křesťanům bylo také nařízeno, aby v případě odchodu veškerý svůj majetek nechali ve městě.

 

Původní ultimátum bylo stanoveno na poledne 18. července, ale následně bylo o 24 hodin posunuto. Již dříve se příslušníci oddílů Islámského státu (IS) pokusili obsadit domy patřící příslušníkům menšinových skupin a označovali je nápisem „vlastnictví Islámského státu“, včetně domů, ve kterých stále bydlely místní rodiny. Křesťanské domy navíc označovali písmenem „N“ („nazírové“).

 

Má se za to, že většina křesťanských rodin již v současné době z Mosúlu uprchla, v mnoha případech do severního Iráku, který ovládají Kurdové. Několik rodin uprchlíků bylo podle zpráv zastaveno na kontrolních stanovištích radikálů IS, kteří jim nemilosrdně zabavili veškeré osobní věci, včetně peněz, šperků a mobilních telefonů.

 

Chaldejský arcibiskup z Erbílu, Bašar M. Warda, komentoval znepokojivý vývoj slovy: „Křesťané ztratili důvěru ve svou zemi a budoucnost. Od roku 2003 opustily zemi dvě třetiny křesťanů. Letošní červen byl prvním měsícem za posledních 1600 let, kdy nebyla v Mosúlu sloužena ani jediná mše. Útok na křesťany nabyl děsivých rozměrů.“

 

Důvěřujme Bohu, že má v konečném důsledku situaci stále pod kontrolou a modleme se, aby si i tyto otřesné události použil k naplnění svých vyšších cílů. Kéž si jeho trpící děti nezoufají a nevzdávají se pod břemenem těžkých zkoušek, ale nepřestanou k němu vzhlížet a hledat u něho zaopatření, sílu a milost na každý den. Modlete se za všechny, kdo museli uprchnout ze svých domovů, aby nalezli bezpečné útočiště v jiných částech země a mohli znovu začít budovat své životy. Přimlouvejte se také za radikály z řad IS. Modlete se, aby Bůh mocně jednal v jejich srdcích, aby se odvrátili od zlého a přijali Ježíše Krista jako svého Pána. Modlete se, aby se Irák stal zemí, kde křesťané budou moci žít v pokoji a pokračovat v budování jeho království, aniž by jim hrozila podobná nebezpečí a ztráty.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.