Aktuálně

 

24. 07. 2014

Irák: Křesťané přinuceni uprchnout ze svých domovů, poté co jim bylo vyhrožováno zabitím

 

 
Rodiny uprchlíků z Mosúlu se registrují v táboře v Keleku (fotografie: World Watch Monitor).

(Middle East Concern, Release International, CNN)

 

Iráčtí křesťané, zejména obyvatelé Mosúlu, zakoušejí kvůli své víře další těžkosti a pronásledování. Představitelé radikální skupiny známé pod názvem „Islámský stát“ (dříve ISIS), která v současné době Mosúl ovládá, svolali na 17. července setkání křesťanských vedoucích, aby jim oznámili, že islámská pravidla budou nově aplikována i na nemuslimy. Poté co se křesťanští zástupci setkání nezúčastnili, dostali zbývající křesťané ve městě tři možnosti – odejít, začít platit „daň za ochranu“, nebo přijít o život. Křesťanům bylo také nařízeno, aby v případě odchodu veškerý svůj majetek nechali ve městě.

 

Původní ultimátum bylo stanoveno na poledne 18. července, ale následně bylo o 24 hodin posunuto. Již dříve se příslušníci oddílů Islámského státu (IS) pokusili obsadit domy patřící příslušníkům menšinových skupin a označovali je nápisem „vlastnictví Islámského státu“, včetně domů, ve kterých stále bydlely místní rodiny. Křesťanské domy navíc označovali písmenem „N“ („nazírové“).

 

Má se za to, že většina křesťanských rodin již v současné době z Mosúlu uprchla, v mnoha případech do severního Iráku, který ovládají Kurdové. Několik rodin uprchlíků bylo podle zpráv zastaveno na kontrolních stanovištích radikálů IS, kteří jim nemilosrdně zabavili veškeré osobní věci, včetně peněz, šperků a mobilních telefonů.

 

Chaldejský arcibiskup z Erbílu, Bašar M. Warda, komentoval znepokojivý vývoj slovy: „Křesťané ztratili důvěru ve svou zemi a budoucnost. Od roku 2003 opustily zemi dvě třetiny křesťanů. Letošní červen byl prvním měsícem za posledních 1600 let, kdy nebyla v Mosúlu sloužena ani jediná mše. Útok na křesťany nabyl děsivých rozměrů.“

 

Důvěřujme Bohu, že má v konečném důsledku situaci stále pod kontrolou a modleme se, aby si i tyto otřesné události použil k naplnění svých vyšších cílů. Kéž si jeho trpící děti nezoufají a nevzdávají se pod břemenem těžkých zkoušek, ale nepřestanou k němu vzhlížet a hledat u něho zaopatření, sílu a milost na každý den. Modlete se za všechny, kdo museli uprchnout ze svých domovů, aby nalezli bezpečné útočiště v jiných částech země a mohli znovu začít budovat své životy. Přimlouvejte se také za radikály z řad IS. Modlete se, aby Bůh mocně jednal v jejich srdcích, aby se odvrátili od zlého a přijali Ježíše Krista jako svého Pána. Modlete se, aby se Irák stal zemí, kde křesťané budou moci žít v pokoji a pokračovat v budování jeho království, aniž by jim hrozila podobná nebezpečí a ztráty.

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.