Aktuálně

 

04. 08. 2014

Irák: Nelehké rozhodování v Mosúlu

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 1. srpna 2014)

 

Zraky celého světa se minulý měsíc upřely na planiny v severním Iráku – do města, kam Jonáš před tisíciletími poprvé přinesl Hospodinovo poselství. Současný příběh Ninive (dnes nazývaného Mosúl) není příběhem Hospodinova posla putujícího do tohoto města, ale tisíců Hospodinových následovníků, kteří z města prchají. Zástupci organizace IS (Islámský stát) křesťanům oznámili, že pokud z Mosúlu neodejdou, musí se islámu podřídit nebo cizího Boha (Alláha) začít následovat. Nebo přijít o život.

 

Křesťané, kteří z města uprchli (IS stanovila nejzazší termín 19. července, do kterého podle zpráv odešlo zbývajících 200 rodin), opustili veškerý svůj majetek, jak radikální muslimové požadovali. Pokud se někdo pokusil odnést víc než ranec oblečení na zádech, byl po cestě z města okraden na kontrolním stanovišti IS.

 

Kříž na katedrále Mar Afram v Mosúlu (arcibiskupství syrské pravoslavné církve) byl stržen a nahrazen reproduktory, ze kterých se bude ozývat muslimské svolávání k modlitbě. Organizace Middle East Concern, která s Hlasem mučedníků spolupracuje, k situaci dodává: „V Mosúlu stále zůstává hrstka křesťanů, včetně několika příliš starých nebo nemocných, kteří nejsou schopni odejít. V některých případech muslimští sousedé křesťany chrání. Objevují se také ověřené zprávy, že někteří křesťané nátlaku IS podlehli a konvertovali k islámu odříkáním islámského vyznání víry před soudem šaría.“

 

Většina křesťanů zmiňovaných v těchto neradostných zprávách tvoří součást křesťanské komunity, která v severním Iráku existovala od nepaměti – převážně se jedná o členy syrské pravoslavné nebo katolické církve. (Muslimové považují za „křesťana“ každého, kdo se narodil v křesťanské rodině.)

 

V severním Iráku však žije ještě jedna skupina křesťanů: lidé, kteří se narodili v muslimských rodinách, ale vědomě se rozhodli odmítnout islám a začít následovat Ježíše. Je důležité si uvědomit, že tito křesťané NEMAJÍ možnost volby, zda budou platit muslimům daň a zachrání si tak své životy. Tito konvertité jsou v očích IS odpadlíci. Pokud se bojovníci IS o jejich víře dozvědí, dostanou jen dvě možnosti: vrátit se k islámu nebo zemřít.

 

Hlas mučedníků pomáhá oběma skupinám křesťanů. V současné době se stará přibližně o 2000 křesťanů bez domova, kteří z Mosúlu uprchli; je pravděpodobné, že jejich počet ještě vzroste. Pracujeme také s křesťanskými konvertity v oblasti, kteří riskují své životy, aby o Ježíšově lásce vydávali svědectví muslimům – včetně radikálů a násilníků.

 

Když očima kamer televizních štábů sledujeme dění v této neklidné oblasti, každý den si připomínejme potřebu modliteb za naše bratry a sestry zakoušející těžkosti a násilí. A když se za ně modlíme, modleme se také za jejich pronásledovatele – aby alespoň někteří z těch, kdo dnes pořádají na křesťany hon, v nejbližších dnech a měsících uvěřili.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.