Irák: Bezbřehé utrpení tisíců lidí, které radikálové připravili o domov
Irácká dívenka si hraje u stanu své rodiny v uprchlickém táboře nedaleko Arbílu. (Fotografie: World Watch Monitor)
(World Watch Monitor, AFP)
V Iráku stále panuje atmosféra plná hrůzy a chaosu. Ozbrojení džihádisté z radikální skupiny „Islámský stát“ (IS, používá se také zkratka ISIS) 7. srpna v ranních hodinách obsadili největší křesťanské centrum v zemi Qaraqosh (Bakhdida) a přilehlé menší křesťanské osady. Qaraqosh je přibližně padesátitisícové město v provincii Ninive mezi Mosulem a Arbílem, správním střediskem oblasti obývané Kurdy. V červenci se jednotky IS zmocnily Mosulu a mnozí zbývající křesťané uprchli směrem na východ právě do Qaraqoshe, přezdívaného „hlavní město iráckých křesťanů“.
Z Qaraqoshe a okolních osad odešlo již několik desítek tisíc lidí a mnozí z nich se snaží nalézt útočiště v oblastech stále ovládaných Kurdy. Radikálové, kteří nyní okupují místní kostely, z budov odstranili kříže a zničili tisíce vzácných rukopisů. „Ve snaze dostat se do Kurdistánu již uprchlo až 100 tisíc křesťanů jen s oblečením co měli na sobě, někteří z nich dokonce putují pěšky,“ komentoval situaci patriarcha chaldejské církve. I když se někdo do Kurdistánu dostane, často ve zničujícím vedru nesežene střechu nad hlavou a někdy ani vodu. IS se zaměřuje také na příslušníky celé řady dalších menšinových skupin, včetně etnických Jezídů.
Od červnového zahájení útoků bojovníci IS staví následovníky křesťanství v zabraných osadách před volbu – obrátit se k islámu, zůstat křesťany a platit daň [pro „nevěřící“], uprchnout nebo zemřít. V mnoha případech však radikálové křesťany rovnou nemilosrdně napadají nebo dokonce zabíjejí.
Modlete se, aby Hospodin uprostřed zdánlivě beznadějné situace vysvobozoval a utěšoval tisíce lidí, kteří jsou v současné době bez domova. Modlete se za všechny, kdo truchlí nad tragickou ztrátu svých blízkých nebo jsou jiným způsobem traumatizováni terorem šířeným oddíly IS a proste, aby je Kristus naplnil svým pokojem a milostí. Vyprošujte moudrost také vedoucím představitelům mezinárodní politické scény, kteří hledají nejvhodnější způsob reakce na útoky IS a utrpení, ke kterému v oblasti dochází. Kéž Bůh v tomto obtížném období vede a řídí kroky církevních vedoucích v celé zemi a každý den jim dodává novou sílu potřebnou k vedení lidí svěřených do jejich duchovní péče.
Modlitbu, ve které vyjádříte podporu iráckým křesťanům trpícím v důsledku radikály páchaných zvěrstev, můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecution Church Prayer Wall).
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.