Aktuálně

 

14. 08. 2014

Irák: Bezbřehé utrpení tisíců lidí, které radikálové připravili o domov

 

 
Irácká dívenka si hraje u stanu své rodiny v uprchlickém táboře nedaleko Arbílu. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor, AFP)

 

V Iráku stále panuje atmosféra plná hrůzy a chaosu. Ozbrojení džihádisté z radikální skupiny „Islámský stát“ (IS, používá se také zkratka ISIS) 7. srpna v ranních hodinách obsadili největší křesťanské centrum v zemi Qaraqosh (Bakhdida) a přilehlé menší křesťanské osady. Qaraqosh je přibližně padesátitisícové město v provincii Ninive mezi Mosulem a Arbílem, správním střediskem oblasti obývané Kurdy. V červenci se jednotky IS zmocnily Mosulu a mnozí zbývající křesťané uprchli směrem na východ právě do Qaraqoshe, přezdívaného „hlavní město iráckých křesťanů“.

 

Z Qaraqoshe a okolních osad odešlo již několik desítek tisíc lidí a mnozí z nich se snaží nalézt útočiště v oblastech stále ovládaných Kurdy. Radikálové, kteří nyní okupují místní kostely, z budov odstranili kříže a zničili tisíce vzácných rukopisů. „Ve snaze dostat se do Kurdistánu již uprchlo až 100 tisíc křesťanů jen s oblečením co měli na sobě, někteří z nich dokonce putují pěšky,“ komentoval situaci patriarcha chaldejské církve. I když se někdo do Kurdistánu dostane, často ve zničujícím vedru nesežene střechu nad hlavou a někdy ani vodu. IS se zaměřuje také na příslušníky celé řady dalších menšinových skupin, včetně etnických Jezídů.

 

Od červnového zahájení útoků bojovníci IS staví následovníky křesťanství v zabraných osadách před volbu – obrátit se k islámu, zůstat křesťany a platit daň [pro „nevěřící“], uprchnout nebo zemřít. V mnoha případech však radikálové křesťany rovnou nemilosrdně napadají nebo dokonce zabíjejí.

 

Modlete se, aby Hospodin uprostřed zdánlivě beznadějné situace vysvobozoval a utěšoval tisíce lidí, kteří jsou v současné době bez domova. Modlete se za všechny, kdo truchlí nad tragickou ztrátu svých blízkých nebo jsou jiným způsobem traumatizováni terorem šířeným oddíly IS a proste, aby je Kristus naplnil svým pokojem a milostí. Vyprošujte moudrost také vedoucím představitelům mezinárodní politické scény, kteří hledají nejvhodnější způsob reakce na útoky IS a utrpení, ke kterému v oblasti dochází. Kéž Bůh v tomto obtížném období vede a řídí kroky církevních vedoucích v celé zemi a každý den jim dodává novou sílu potřebnou k vedení lidí svěřených do jejich duchovní péče.

 

Modlitbu, ve které vyjádříte podporu iráckým křesťanům trpícím v důsledku radikály páchaných zvěrstev, můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecution Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.