Aktuálně

 

25. 08. 2014

Nigérie: Nemůžete zahubit mou duši

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 25. srpna. 2014)

 

John Yakubu neměl nic. Po útoku Boko Haram musela celá jeho rodina odejít z osady Attagara v severovýchodní Nigérii do uprchlického tábora, ve kterém přežívali ze dne na den.

 

Teroristé z Boko Haram brutálním způsobem zabíjejí tisíce lidí, plení vesnice, vypalují domy, místní podniky a kostely. Také unášejí stovky žen, včetně více než 200 dívek ze školy v Chiboku letos v dubnu. Jejich konečným cílem je vytvoření islámského státu v severní Nigérii.

 

Útoky na osadu Attagara byly pečlivě naplánované a provedené s typickou surovostí. 1. června krátce po zahájení nedělních bohoslužeb dorazila do převážně křesťanské osady více než stovka radikálů maskovaných ve vojenských uniformách. Vetřelci začali střílet a mačetami napadali místní obyvatele. Když pětapadesátiletý Sawaltha Wandala dorazil na druhou bohoslužbu, na vlastní oči viděl, jak příslušníci Boko Haram před kostelem zabíjejí děti. Povšiml si, jak jedno z nich odhodili do škarpy. Starost o dítě převážila obavy o jeho vlastní bezpečí a tak pro šestiletého chlapce doběhl. Byl posekaný mačetou, ale žil. Sawaltha s ním okamžitě vyrazil do nemocnice v Kamerunu. Zastavila ho však skupina pěti ozbrojenců, vytrhli mu chlapce z rukou, uřízli mu hlavu a začali Sawanthu mlátit větvemi. Nakonec ho udeřili do hlavy velkým kamenem a nechali ho na místě ležet, aby zemřel. Z nosu a úst mu tekla krev.

 

Vesnici nakonec vyplenili a obyvatele rozehnali. O dva dny později se vrátili a zahájili další vlnu útoků na několik dalších vesnic v distriktu Gwoza. Jeden útok střídal další v rychlém sledu; celkem připravili o život odhadem 200 lidí, včetně malých dětí. Yakubovi patřili k těm [„šťastnějším“], kterým se podařilo uprchnout přes hranice do sousedního Kamerunu.

 

V uprchlickém táboře jeho rodina trpěla hladem a tak se John rozhodl podniknout krátkou výpravu zpátky do Attagara, aby zjistil, zda doma nenalezne ještě nějaká zvířata, která by mohl prodat a za utržené peníze pořídit rodině něco k jídlu. Přestože to bylo nebezpečné, zdálo se, že nemá jinou možnost.

 

Ze svého domu si vyzvedl ještě několik dalších věcí, včetně rodinné Bible.

 

Příslušníci Boko Haram však zaregistrovali jak vchází dovnitř a záhy ho chytili. „Víme, že jsi John. Musíš se obrátit k islámu, jinak zemřeš – a bude to bolet.“

 

Když John odmítl, muži ho přivázali ke stromu a spoutali mu ruce a nohy. Obě paže mu pořezali dlouhým nožem a posmívali se mu. „Teď už se můžeš stát muslimem?“

 

„Můžete zahubit mé tělo, ale ne mou duši,“ vykřikl John v agónii.

 

Muži vyzbrojení mačetou a nožem týrali Johna dále. Řezali ho do nohou a do zad a jen občas na chvíli přestali a zeptali se, zda se konečně vzdá své víry v Krista a bude následovat Alláha. John vytrvale odmítal. „My ti ještě ukážeme,“ řekli mu nakonec. Zaťali mu sekyru do kolene až ke kosti a ještě ho pořezali nožem na hlavě.

 

John ztratil vědomí. Teroristé odešli a John zůstal přivázaný ke stromu – teprve po třech dnech ho kdosi našel a odvezl do nemocnice.

 

V nemocnici se John setkal s pracovníkem Hlasu mučedníků. Na dotaz, jaké chová k útočníkům pocity, odpověděl: „Islámským radikálům jsem odpustil, protože nevěděli, co činí.“

 

Podle některých zdrojů extrémisté z řad Boko Haram jen v letošním roce připravili o život tři tisíce lidí a mnoha dalším způsobili vážná zranění. Nelítostné razie pokračují se znepokojivou četností. Hlas mučedníků pomáhá více než třiceti lidem vážně zraněným při útocích v Gwoza a také poskytujeme pomoc uprchlíkům, kteří v důsledku krize přišli o domov.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.