John Yakubu neměl nic. Po útoku Boko Haram musela celá jeho rodina odejít z osady Attagara v severovýchodní Nigérii do uprchlického tábora, ve kterém přežívali ze dne na den.
Teroristé z Boko Haram brutálním způsobem zabíjejí tisíce lidí, plení vesnice, vypalují domy, místní podniky a kostely. Také unášejí stovky žen, včetně více než 200 dívek ze školy v Chiboku letos v dubnu. Jejich konečným cílem je vytvoření islámského státu v severní Nigérii.
Útoky na osadu Attagara byly pečlivě naplánované a provedené s typickou surovostí. 1. června krátce po zahájení nedělních bohoslužeb dorazila do převážně křesťanské osady více než stovka radikálů maskovaných ve vojenských uniformách. Vetřelci začali střílet a mačetami napadali místní obyvatele. Když pětapadesátiletý Sawaltha Wandala dorazil na druhou bohoslužbu, na vlastní oči viděl, jak příslušníci Boko Haram před kostelem zabíjejí děti. Povšiml si, jak jedno z nich odhodili do škarpy. Starost o dítě převážila obavy o jeho vlastní bezpečí a tak pro šestiletého chlapce doběhl. Byl posekaný mačetou, ale žil. Sawaltha s ním okamžitě vyrazil do nemocnice v Kamerunu. Zastavila ho však skupina pěti ozbrojenců, vytrhli mu chlapce z rukou, uřízli mu hlavu a začali Sawanthu mlátit větvemi. Nakonec ho udeřili do hlavy velkým kamenem a nechali ho na místě ležet, aby zemřel. Z nosu a úst mu tekla krev.
Vesnici nakonec vyplenili a obyvatele rozehnali. O dva dny později se vrátili a zahájili další vlnu útoků na několik dalších vesnic v distriktu Gwoza. Jeden útok střídal další v rychlém sledu; celkem připravili o život odhadem 200 lidí, včetně malých dětí. Yakubovi patřili k těm [„šťastnějším“], kterým se podařilo uprchnout přes hranice do sousedního Kamerunu.
V uprchlickém táboře jeho rodina trpěla hladem a tak se John rozhodl podniknout krátkou výpravu zpátky do Attagara, aby zjistil, zda doma nenalezne ještě nějaká zvířata, která by mohl prodat a za utržené peníze pořídit rodině něco k jídlu. Přestože to bylo nebezpečné, zdálo se, že nemá jinou možnost.
Ze svého domu si vyzvedl ještě několik dalších věcí, včetně rodinné Bible.
Příslušníci Boko Haram však zaregistrovali jak vchází dovnitř a záhy ho chytili. „Víme, že jsi John. Musíš se obrátit k islámu, jinak zemřeš – a bude to bolet.“
Když John odmítl, muži ho přivázali ke stromu a spoutali mu ruce a nohy. Obě paže mu pořezali dlouhým nožem a posmívali se mu. „Teď už se můžeš stát muslimem?“
„Můžete zahubit mé tělo, ale ne mou duši,“ vykřikl John v agónii.
Muži vyzbrojení mačetou a nožem týrali Johna dále. Řezali ho do nohou a do zad a jen občas na chvíli přestali a zeptali se, zda se konečně vzdá své víry v Krista a bude následovat Alláha. John vytrvale odmítal. „My ti ještě ukážeme,“ řekli mu nakonec. Zaťali mu sekyru do kolene až ke kosti a ještě ho pořezali nožem na hlavě.
John ztratil vědomí. Teroristé odešli a John zůstal přivázaný ke stromu – teprve po třech dnech ho kdosi našel a odvezl do nemocnice.
V nemocnici se John setkal s pracovníkem Hlasu mučedníků. Na dotaz, jaké chová k útočníkům pocity, odpověděl: „Islámským radikálům jsem odpustil, protože nevěděli, co činí.“
Podle některých zdrojů extrémisté z řad Boko Haram jen v letošním roce připravili o život tři tisíce lidí a mnoha dalším způsobili vážná zranění. Nelítostné razie pokračují se znepokojivou četností. Hlas mučedníků pomáhá více než třiceti lidem vážně zraněným při útocích v Gwoza a také poskytujeme pomoc uprchlíkům, kteří v důsledku krize přišli o domov.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.