Aktuálně

 

16. 09. 2014

Bhútán: Nelegální shromáždění

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 16. září 2014)

 

Pokud dokážete najít Bhútán na mapě, můžete se považovat za zeměpisného nadšence. Tato převážně buddhistická země je pro mnohé z nás opředena tajemstvím, nalezneme zde nicméně také nevelký počet věrných Kristových následovníků. Podle odhadů našich spolupracovníků se počet místních křesťanů pohybuje mezi třemi až šesti tisíci, v mnoha případech se jedná o tajné věřící.

 

Nepatrný himálajský stát s 650 000 obyvateli se snaží udržovat národní svébytnost a co nejvíce vyloučit zahraniční vlivy. V takto malé zemi křesťané pochopitelně „vyčnívají“ a často jsou vnímáni jako zrádci bhútánského životního stylu.

 

Bhútán je formálně buddhistickou zemí a přestože oficiálně deklaruje svobodu náboženského vyznání, proselytismus je zde nelegální. Křesťané mohou praktikovat svou víru v soukromí, nebuddhistické modlitebny a kostely jsou však zakázány a možnosti pořádání veřejných křesťanských shromáždění omezené. Nejsilnější pronásledování křesťané zažívají ze strany rodiny a bezprostředního okolí, přesto jednomu bhútánskému pastorovi v současné době hrozí kvůli jeho křesťanským aktivitám uvěznění.

 

Tandinovi Wangyalovi je osmatřicet a jeví se jako nadějný vedoucí nepočetné bhútánské církve. Absolvoval biblickou školu v Indii, na Filipínách získal titul Th.M. a se svou indickou ženou se vrátil do Bhútánu, aby pomáhal tamější mladé církvi a seznamoval své krajany s evangeliem. Letos na jaře však byl zatčen a všechno může být nakonec jinak.

 

Tandin se spolupracovníkem M. B. Thapou 4. března 2014 veřejně vystoupili na slavnostní kolaudaci nového domu v osadě Khapdani (Dorokha). Následující den měli oba muži zahájit třídenní seminář, o který je požádali místní křesťané. Jedním z plánovaných témat byla „Příprava na nadcházející pronásledování“.

 

Ještě ten večer Tandina i Thapu zatkli policisté. Tandinovi zabavili notebook, telefon a projektor. Oba muži byli zadržováni 49 dní bez jakéhokoli obvinění; 22. dubna byli obviněni z organizace shromáždění náboženského charakteru bez předchozího schválení, neautorizovaného promítání filmu a pořádání sbírky a propuštěni na kauci.

 

V následujících měsících se Tandin a Thapa snažili proti obviněním bojovat u soudu; každé přelíčení pro ně znamenalo dvoudenní cestu tam a zase zpátky. Nakonec 10. září soud vynesl rozsudek. Obvinění z proselytismu vznesená proti Tandinovi byla zrušena, ale podle materiálů nalezených na pevném disku osobního počítače byl Tandin odsouzen ke ke třem letům a jedenácti měsícům odnětí svobody za údajně nezákonné inkasování finančních prostředků pro svou službu od křesťanské organizace.

 

Thapa byl odsouzen ke dvěma letům a čtyřem měsícům kvůli organizaci nelegálního shromáždění. Protože byl trest kratší než tři roky, dostal možnost zaplatit pokutu a zůstat na svobodě. Tandinovi nicméně hrozí, že si bude muset svůj trest odpykat celý.

 

V rozhovoru pro Morning Star News Tandin uvedl: „Moje současné stíhání začalo nálezem dat nalezených v notebooku. S obviněními nesouhlasím.“

 

Podle rozsudku pastor obdržel 11 864 dolarů od zahraniční křesťanské organizace, aby mohl pořádat školení a šířit křesťanství. Zástupce nejmenované státní instituce sice tvrdil, že případ s náboženstvím nesouvisí, Tandin však redaktorovi Morning News řekl: „Stále popírají, že by důvodem zatčení byla moje víra, ale od prvního dne se všechno točí kolem ní.“

 

Tandin je v současné době na svobodě, kde by měl podle našich zdrojů zůstat rok, jak stanovují podmínky kauce.

 

Tandin s manželkou mají tři syny ve věku osmi, pěti a dvou let. „Mám obavy o ženu a naše tři malé chlapce. Prosím, modlete se za mě i za mou rodinu,“ dodává Tandin.

 

zdroje Hlasu mučedníků, Morning Star News

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.