Aktuálně

 

16. 09. 2014

Bhútán: Nelegální shromáždění

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 16. září 2014)

 

Pokud dokážete najít Bhútán na mapě, můžete se považovat za zeměpisného nadšence. Tato převážně buddhistická země je pro mnohé z nás opředena tajemstvím, nalezneme zde nicméně také nevelký počet věrných Kristových následovníků. Podle odhadů našich spolupracovníků se počet místních křesťanů pohybuje mezi třemi až šesti tisíci, v mnoha případech se jedná o tajné věřící.

 

Nepatrný himálajský stát s 650 000 obyvateli se snaží udržovat národní svébytnost a co nejvíce vyloučit zahraniční vlivy. V takto malé zemi křesťané pochopitelně „vyčnívají“ a často jsou vnímáni jako zrádci bhútánského životního stylu.

 

Bhútán je formálně buddhistickou zemí a přestože oficiálně deklaruje svobodu náboženského vyznání, proselytismus je zde nelegální. Křesťané mohou praktikovat svou víru v soukromí, nebuddhistické modlitebny a kostely jsou však zakázány a možnosti pořádání veřejných křesťanských shromáždění omezené. Nejsilnější pronásledování křesťané zažívají ze strany rodiny a bezprostředního okolí, přesto jednomu bhútánskému pastorovi v současné době hrozí kvůli jeho křesťanským aktivitám uvěznění.

 

Tandinovi Wangyalovi je osmatřicet a jeví se jako nadějný vedoucí nepočetné bhútánské církve. Absolvoval biblickou školu v Indii, na Filipínách získal titul Th.M. a se svou indickou ženou se vrátil do Bhútánu, aby pomáhal tamější mladé církvi a seznamoval své krajany s evangeliem. Letos na jaře však byl zatčen a všechno může být nakonec jinak.

 

Tandin se spolupracovníkem M. B. Thapou 4. března 2014 veřejně vystoupili na slavnostní kolaudaci nového domu v osadě Khapdani (Dorokha). Následující den měli oba muži zahájit třídenní seminář, o který je požádali místní křesťané. Jedním z plánovaných témat byla „Příprava na nadcházející pronásledování“.

 

Ještě ten večer Tandina i Thapu zatkli policisté. Tandinovi zabavili notebook, telefon a projektor. Oba muži byli zadržováni 49 dní bez jakéhokoli obvinění; 22. dubna byli obviněni z organizace shromáždění náboženského charakteru bez předchozího schválení, neautorizovaného promítání filmu a pořádání sbírky a propuštěni na kauci.

 

V následujících měsících se Tandin a Thapa snažili proti obviněním bojovat u soudu; každé přelíčení pro ně znamenalo dvoudenní cestu tam a zase zpátky. Nakonec 10. září soud vynesl rozsudek. Obvinění z proselytismu vznesená proti Tandinovi byla zrušena, ale podle materiálů nalezených na pevném disku osobního počítače byl Tandin odsouzen ke ke třem letům a jedenácti měsícům odnětí svobody za údajně nezákonné inkasování finančních prostředků pro svou službu od křesťanské organizace.

 

Thapa byl odsouzen ke dvěma letům a čtyřem měsícům kvůli organizaci nelegálního shromáždění. Protože byl trest kratší než tři roky, dostal možnost zaplatit pokutu a zůstat na svobodě. Tandinovi nicméně hrozí, že si bude muset svůj trest odpykat celý.

 

V rozhovoru pro Morning Star News Tandin uvedl: „Moje současné stíhání začalo nálezem dat nalezených v notebooku. S obviněními nesouhlasím.“

 

Podle rozsudku pastor obdržel 11 864 dolarů od zahraniční křesťanské organizace, aby mohl pořádat školení a šířit křesťanství. Zástupce nejmenované státní instituce sice tvrdil, že případ s náboženstvím nesouvisí, Tandin však redaktorovi Morning News řekl: „Stále popírají, že by důvodem zatčení byla moje víra, ale od prvního dne se všechno točí kolem ní.“

 

Tandin je v současné době na svobodě, kde by měl podle našich zdrojů zůstat rok, jak stanovují podmínky kauce.

 

Tandin s manželkou mají tři syny ve věku osmi, pěti a dvou let. „Mám obavy o ženu a naše tři malé chlapce. Prosím, modlete se za mě i za mou rodinu,“ dodává Tandin.

 

zdroje Hlasu mučedníků, Morning Star News

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.