Aktuálně

 

19. 10. 2014

Pákistán: Prosím, udělejte něco

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 17. 10. 2014)

 

Pákistánský vrchní soud včera zamítl odvolání křesťanky odsouzené k trestu smrti za rouhání. Pokud rozhodnutí nezvrátí nejvyšší soud, bude Asia Bibi popravena.

 

Termín odvolacího přelíčení se opakovaně odkládal a rušil celkem šestkrát. Nakonec Asia Bibi stanula před vrchním soudem v Láhauru 16. října. Převážnou část 35-minutového slyšení zabrala řeč obhajoby. Mimo jiné se objevil argument, že žalobce čekal šest dní, než křesťanku obvinil, což naznačuje na konspiraci s cílem obviněnou poškodit. Advokáti také zdůraznili, že žalobce nebyl očitým svědkem údajného rouhavého prohlášení. Přímo v soudní síni sledovalo veškeré dění 25 mullahů, před budovou se shromáždily přibližně 2000 dalších ve snaze vyvinout na soudce nátlak, aby potvrdili trest smrti.

 

Po téměř hodinové poradě porota odvolání zamítla. Právní zástupci Asie Bibi nyní mají 30 dní na odvolání k nejvyššímu soudu.

 

Asia Bibi byla zadržena v červnu 2009 po vášnivé debatě se dvěma spolupracovnicemi. Pracovala pro muslimského velkostatkáře stejně jako mnoho žen v její vesnici. V celé osadě žily jen tři křesťanské rodiny. Ženy během hádky vyvíjely na křesťanku nátlak, aby konvertovala k islámu, Asia se však snažila svou víru bránit. „Náš Kristus je pravý Boží prorok,“ řekla údajně ženám, „zatímco ten váš pravý není.“

 

Za tento zločin byla v listopadu 2010 odsouzena k trestu smrti. Trvalo téměř čtyři roky, než soud vyslechl její odvolání. Čekání na slyšení u nejvyššího soudu bude bezpochyby rovněž dlouhé. Podle spolupracovníků Hlasu mučedníků může Asia čekat další měsíce, možná i roky.

 

Mezi lety 1984 a 2004 bylo v Pákistánu registrováno 5000 případů nařčení z rouhání, ale jen 964 lidí bylo nakonec obviněno. Přestože odsouzení k trestu smrti za toto přestoupení zákona je v zemi poměrně běžné, Asia Bibi byla historicky první odsouzenou ženou a její odvolání bude historicky teprve druhé, které se dostane až k nejvyššímu soudu. V roce 2002 byl křesťan Ayub Masih zproštěn viny a pákistánští křesťané doufají, že stejně skončí i případ Asie Bibi.

 

I kdyby však nejvyšší soud Asiu Bibi osvobodil, stále jí bude hrozit nebezpečí od muslimských radikálů. Jeden islámský duchovní vypsal na její hlavu odměnu ve výši půl milionů rupií (více než 100 tisíc korun). Extrémisté již v minulosti zavraždili 52 lidí, kteří se podle závěrečného rozsudku soudu rouhání nedopustili – včetně patnácti křesťanů. Jejich terčem se stali také politici – konkrétně guvernér Salmán Tásír a křesťanský ministr Šahbáz Bhattí, kteří usilovali o reformy pákistánských zákonů proti rouhání. Oba muži byli zavražděni v odstupu několika měsíců v roce 2011.

 

Asiin manžel Ašik Masih neskrýval své zklamání. „Odvolání mělo být paprskem naděje, zamítnutí hluboce otřáslo naší důvěrou.“ Zdroje Hlasu mučedníků blízké Asii uvádějí, že v reakci na rozhodnutí soudu patrně upadla do deprese. Většinu z uplynulých pěti let strávila prakticky na samotce. Bude potřebovat modlitby a povzbuzení, zatímco ona sama i její blízcí čekají, jak bude Bůh jednat dál.

 

V rozhovoru se spolupracovníky Hlasu mučedníků Asia prohlásila: „Prosím, udělejte něco. Už čekám tak dlouho, chci se vrátit k dětem.“

 

zdroje Hlasu mučedníků, Morning Star News

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.