Aktuálně

 

24. 10. 2014

Křesťané: Tváří v tvář extrémistům

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 23. a 24. 10. 2014)

 

Šíření islámských extrémistických skupin na různých místech po celém světě, spojené se zabíráním území a získáváním politické moci, znamená potíže také pro křesťany. Křesťané jsou často vyháněni z domovů a přicházejí o majetek, někdy dokonce dochází i k únosům a vraždám. Hrozba extrémismu je v letošním roce jasně patrná na postupu teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku.

 

Radikálové z řad IS využili probíhající konflikt mezi muslimskými rebely a syrskou vládou, začali obsazovat města v Sýrii a Iráku a v červnu 2014 vyhlásili „chalífát“. Kamery reportérů zachytily oslavující přivržence islamistů v syrském městě Rakka, jak střílejí do vzduchu, málokdo však věnoval událostem pozornost, dokud IS v červenci během několika hodin neobsadil druhé největší irácké město Mosul. Tisíce křesťanů žijících v tomto tradičně křesťanském městě a okolí dostaly na výběr: konvertovat k islámu, začít platit vysokou daň (výpalné), odstěhovat se nebo zemřít. Ve snaze zachránit si holý život uprchlo ze svých domovů odhadem 100 tisíc křesťanů. Dalších 100 tisíc lidí, muslimů i křesťanů, přišlo o život během pokračující občanské války v sousední Sýrii.

 

Zatímco extrémisté usurpovali již téměř třetinu území Iráku a Sýrie (které označují jako chalífát), někteří křesťané nepřestávají zvěstovat svým sousedům evangelium. Mnoho syrských muslimů přišlo v důsledku války o domov a křesťané jim začali rozdávat balíčky s pomocí; muslimští vůdci těmto lidem prakticky nijak nepomáhají. Balíčky obsahují obyčejné věci jako oblečení a jídlo, ale také vyprávějí o Ježíšově lásce ke všem lidem, včetně těch, kteří ho nemilují. Když se objevila vlna uprchlíků z Mosulu (po obsazení města Islámským státem), křesťané začali nenápadně oslovovat evangeliem i tyto muslimské utečence. Také v Kurdistánu slouží místní křesťané svým bratřím a sestrám z Mosulu, ze kterých se ze dne na den stali bezdomovci.

 

Protikřesťanské násilnosti páchané teroristickými skupinami nejsou omezeny na konflikt v Iráku a Sýrii. V Jemenu, jedné z nejchudších zemí na Blízkém východě, křesťané čelí brutálním útokům jednotek al-Kajdy, která působí na Arabském poloostrově. Křesťané jsou otevřeně pronásledováni a možnosti zvěstování evangelia jsou zde velmi omezené. Islámští vzbouřenci často unášejí místní obyvatele s vidinou výkupného nebo výměny za zadržované teroristy.

 

V Afghánistánu a Pákistánu ohrožuje křesťany Tálibán. Loni došlo k nejhoršímu útoku na křesťany v celé pákistánské historii, když dva sebevražední atentátníci z frakce Tálibánu napadli kostel Všech svatých v Péšaváru. Při útoku zahynulo 87 lidí a dalších nejméně 120 utrpělo zranění. Navzdory útoku se křesťané v tomto kostele i nadále scházejí k bohoslužbám.

 

Navzdory obrovským překážkám křesťané na celém Blízkém východě zůstávají věrní. I nadále se společně scházejí a zvěstují evangelium lidem ve svém okolí. Spoléhají se přitom také na podporu svých křesťanských bratří a sester, kteří se za ně modlí a zprostředkují jim přístup k materiálům jako jsou Bible, evangelizační letáčky, křesťanské knihy nebo křesťanské vysílání.

 

Mimořádnému nebezpečí však křesťané nejsou vystaveni jen na Blízkém východě, ale také v Africe a na Filipínách.

 

Na zvýšenou intenzitu aktivit teroristických organizací zaměřujících se konkrétně na křesťanské obyvatele informují naši spolupracovníci v nejméně čtrnácti zemích. V Alžírsku, Tunisku a Libyi jsou svými násilnostmi nechvalně proslulé skupiny al-Kajda a Ansar al-Šaría. V libyjském hlavním městě Benghází představitelé Ansar al-Šaría údajně nabízeli místním lidem odměnu za každého křesťana, kterého jim vydají. V únoru 2014 bylo uneseno několik koptských křesťanů z předměstí. Druhý den ráno byli nalezeni mrtví. Křesťané v celé oblasti jsou často pro svou křesťanskou víru pronásledováni a setkávají se s výhrůžkami.

 

Egyptští křesťané jsou zvyklí na podobné nebezpečí od přívrženců Muslimského bratrstva. V srpnu 2013 bylo napadeno a zapáleno čtyřicet kostelů, při násilnostech přišlo o život nejméně 250 lidí. Útočníci plenili a vypalovali také obytné domy a obchody patřící křesťanům.

 

Křesťanské rodiny v Egyptě musí chránit zejména své dcery a manželky. Dospívající dívky i mladé ženy se často stávají obětí únosů, nedobrovolných sňatků a násilných konverzí k islámu. Přestože k podobným únosům dochází již desítky let, počet obětí v roce 2014 prudce vzrostl. Zdroje Hlasu mučedníků odhadují, že každý měsíc je v Egyptě uneseno 20 až 30 koptských křesťanských dívek. Rodiny často obdrží videonahrávku, na které dívky tvrdí, že se k islámu obrátily dobrovolně. Nedávno se jedné ženě podařilo uprchnout, poté co úřady informovaly rodinu o její dobrovolné konverzi. Žena veřejně obvinila egyptské státní orgány ze spolupráce s radikály.

 

V Súdánu je vláda vedená Umarem al-Bašírem pro místní křesťany stejně nebezpečná jako jakákoli teroristická skupina. Ve svém úsilí o vyhnání černošských obyvatel a křesťanů ze Súdánu armáda bombarduje školy, kostely i křesťanská obydlí v pohoří Nuba.

 

Stejně jako Súdán, také Somálsko je převážně muslimská země. Místní radikálové z hnutí al-Šabáb se snaží dosáhnout toho, aby všichni křesťané konvertovali k islámu nebo byli zabiti. Islámští radikálové napadají křesťany až ve východní Keni a na pobřeží. Skupina se již pokusila vytvořit oblast řízenou zákony šaría ve východní Keni. Radikálové vypálili řadu kostelů, zabili mnoho pastorů a řadových křesťanů.

 

Stejně jako jejich souvěrci v Keni, také v Nigérii usilují radikálové z Boko Haram o založení samostatného státu spravovaného šaríou. V uplynulých třech letech vypálili v severní části země stovky církevních budov a domů patřících křesťanům. Poté co IS vyhlásil v Iráku a Sýrii chalífát, Boko Haram vyhlásil vlastní chalífát v Nigérii. Radikálové na severu přepadají osady, zabíjejí místní křesťany, zapalují kostely a obytné domy a unášejí křesťanské ženy. V říjnovém čísle amerického bulletinu Hlasu mučedníků naleznete příběh nigerijského křesťana Habila Adamu, který se nezřekl své víry, ani když mu útočníci přitiskli k obličeji hlaveň AK-47.

 

Povstalci v Nigérii a Keni na části území jednoduše vyhlásili nezávislost, zatímco na Filipínách skupiny Abú Sajjáf, Fronta národního osvobození Morů a Fronta Islámského osvobození Morů bojují s filipínskou vládou již desítky let. Radikálové napadají vesnice, kradou dobytek a úrodu a často unášejí civilisty, které používají jako živé štíty v bojích s filipínskou armádou na ostrově Mindanao. Fronta Islámského osvobození Morů by nyní měla získat pod kontrolu území Bangsamoro tvořeného pěti provinciemi. Je to vůbec první případ zaregistrovaný spolupracovníky Hlasu mučedníků, kdy demokraticky zvolená vláda vyjednává se vzbouřenci a dobrovolně jim přiděluje území. Přestože radikálové přislíbili odzbrojení, místní křesťané se obávají dalšího pronásledování – mnozí lidé v této muslimy ovládané oblasti stále touží po odstranění veškerého křesťanského vlivu.

 

Křesťané po celém světě žijí ve stále více nepřátelském prostředí. Víra našich bratří a sester nám však ukazuje, že můžeme zůstat Kristu věrní, ať čelíme jakékoli zkoušce.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.