Aktuálně

 

21. 11. 2014

Nigérie: Radikálové obsadili domovské město unesených školaček

 

 
Abubakar Šekau, vůdce Boko Haram (Wikipedia / Morning Star News)

(BBC, Fox News)

 

Nedávno pronikly na veřejnost zprávy, že město Chibok ve spolkovém státě Borno na severovýchodě Nigérie obsadili radikálové z hnutí Boko Haram. Poté, co příslušníci této skupiny letos v dubnu unesli více než 200 místních školaček, objevuje se toto převážně křesťanské město ve zprávách mezinárodních sdělovacích prostředků poměrně často. Boko Haram již několik měsíců směřuje své útoky na osady v okolí Chiboku v rámci snah o vytvoření islámského státu na území Nigérie.

 

Ali Ndume, senátor spolkového státu, k situaci poznamenal, že příslušníci bezpečnostních složek v Chiboku během útoku uprchli před několikanásobnou převahou povstalců. Očitým svědkem útoku se stal také člen domobrany, který se snažil město bránit. „(Radikály) nebylo možné spočítat, bylo jich příliš mnoho,“ vzpomíná. „Všichni policisté a vojáci nicméně uprchli a nechali nás napospas. Nikdo na ně nestřílel, prostě jenom utíkali. Nám došly náboje a tak jsme nedokázali pozice udržet.“

 

Od únosu dívek se často ozývaly hlasy, že oblast není dostatečně chráněná; tisíce obyvatel proto své rodné město opustily v naději, že naleznou bezpečí v jiné části země. Situace je skutečně velmi nebezpečná a mnoho unesených dívek se stále ještě nepodařilo vysvobodit. Povzbudivé informace přicházejí z Mubi (další osada na severovýchodě Nigérie) – podle zpráv oficiálních představitelů i řadových obyvatel se armádě podařilo toto město (nedávno rovněž obsazené oddíly Boko Haram) získat zpátky.

 

Více informací o problémech křesťanských bratří a sester v Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

V prvé řadě se modleme za Boží dokonalý pokoj, který naplní zneklidněná srdce unesených dívek a jejich rodin, stejně jako všech příslušníků kdysi pevné křesťanské komunity v Chiboku (Filipským 4,7). Kéž odhalí místa, na kterých jsou dívky stále zadržovány, aby je bylo možné vysvobodit a vrátit rodinám. Mezitím jim vyprošujme ochranu před další újmou a zneužíváním ze strany únosců. Boží slovo nás také nabádá, abychom se modlili za pronásledovatele jeho lidu – kteří sami zoufale potřebují vysvobození ze zajetí toho Zlého a jeho ničivých plánů.

 

Pokud se chcete připojit ke křesťanům z celého světa a vyjádřit svůj zájem o pronásledované nigerijské věřící, můžete tak učinit formou zveřejnění modlitby na naší Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.