Čtyřicet osm studentů přišlo o život a šedesát sedm dalších utrpělo vážná zranění 10. listopadu v osadě Potiskum v nigerijském spolkovém státě Yobe, poté co sebevražedný atentátník vydávající se za jednoho ze studentů odpálil nálož. Počet obětí pravděpodobně ještě vzroste, neboť některá zranění jsou velmi vážná. Všichni zabití i zranění jsou studenti školy (ve věku od 11 do 20 let).
Přibližně v půl osmé ráno se studenti sešli k pravidelnému rannímu shromáždění a čekali na projev ředitele. Útočník měl na sobě školní uniformu.
Státní střední školu navštěvují křesťanští i muslimští studenti. Z útoku jsou podezřelí radikálové z Boko Haram (islamistická skupina, jejíž hauský název je možné volně přeložit jako „západní vzdělání je hřích“). Několik rodičů dětí, které tuto školu navštěvovaly, Hlas mučedníků v minulosti podporoval. Podle informací našeho spolupracovníka se vrátili do spolkového státu Yobe v naději, že teroristické útoky brzy ustanou.
V posledních letech vzbouřenci z řad Boko Haram napadli několik stovek studentů. V loňském roce došlo k incidentu v křesťanské vesnici Gujba východně od Potiskumu. Islámští radikálové tehdy uprostřed noci zapálili budovu zemědělské vysoké školy, ve které přespávali studenti. Studenti se probudili a pokusili se utéct, radikálové do nich však začali střílet. O život připravili nejméně 42 studentů a dalších 30 sousedů z okolí školy.
Radikálové z Boko Haram také pokračují v únosech dívek a mladých žen. V dubnu 2014 bylo uneseno více než 200 děvčat ze školy v Chiboku, převážně křesťanského města ve spolkovém státě Borno. Nigerijská vláda se pokusila zprostředkovat dohodu o příměří, Boko Haram však podobné dohody odmítá. Zástupci hnutí tvrdí, že se všechny dívky staly muslimkami a byly prodány muslimským mužům.
Vzbouřenci postupně obsahují město za městem ve spolkových státech Yobe, Adamawa a Borno – napadají přitom školy, kostely a modlitebny i celé křesťanské vesnice. Přestože byl v květnu 2013 ve všech třech státech vyhlášen výjimečný stav, postup Boko Haram se nepodařilo významněji zpomalit.
Zástupci Boko Haram již dokonce změnili název dvou převážně křesťanských osad, které se jim podařilo obsadit. Někdejší Gwoza (Borno) je nyní označována jako „Dům pokoje“. 29. října radikálové zabrali osadu Mubi v Adamawa a přejmenovali ji na „město islámu“. Dobyvatelé při útoku opět vypalovali křesťanské budovy a také zabíjeli a týrali stovky křesťanských obyvatel.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.