Aktuálně

 

23. 11. 2014

Nigérie: Studenti zahynuli při bombovém útoku

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 20. 11. 2014)

 

Čtyřicet osm studentů přišlo o život a šedesát sedm dalších utrpělo vážná zranění 10. listopadu v osadě Potiskum v nigerijském spolkovém státě Yobe, poté co sebevražedný atentátník vydávající se za jednoho ze studentů odpálil nálož. Počet obětí pravděpodobně ještě vzroste, neboť některá zranění jsou velmi vážná. Všichni zabití i zranění jsou studenti školy (ve věku od 11 do 20 let).

 

Přibližně v půl osmé ráno se studenti sešli k pravidelnému rannímu shromáždění a čekali na projev ředitele. Útočník měl na sobě školní uniformu.

 

Státní střední školu navštěvují křesťanští i muslimští studenti. Z útoku jsou podezřelí radikálové z Boko Haram (islamistická skupina, jejíž hauský název je možné volně přeložit jako „západní vzdělání je hřích“). Několik rodičů dětí, které tuto školu navštěvovaly, Hlas mučedníků v minulosti podporoval. Podle informací našeho spolupracovníka se vrátili do spolkového státu Yobe v naději, že teroristické útoky brzy ustanou.

 

V posledních letech vzbouřenci z řad Boko Haram napadli několik stovek studentů. V loňském roce došlo k incidentu v křesťanské vesnici Gujba východně od Potiskumu. Islámští radikálové tehdy uprostřed noci zapálili budovu zemědělské vysoké školy, ve které přespávali studenti. Studenti se probudili a pokusili se utéct, radikálové do nich však začali střílet. O život připravili nejméně 42 studentů a dalších 30 sousedů z okolí školy.

 

Radikálové z Boko Haram také pokračují v únosech dívek a mladých žen. V dubnu 2014 bylo uneseno více než 200 děvčat ze školy v Chiboku, převážně křesťanského města ve spolkovém státě Borno. Nigerijská vláda se pokusila zprostředkovat dohodu o příměří, Boko Haram však podobné dohody odmítá. Zástupci hnutí tvrdí, že se všechny dívky staly muslimkami a byly prodány muslimským mužům.

 

Vzbouřenci postupně obsahují město za městem ve spolkových státech Yobe, Adamawa a Borno – napadají přitom školy, kostely a modlitebny i celé křesťanské vesnice. Přestože byl v květnu 2013 ve všech třech státech vyhlášen výjimečný stav, postup Boko Haram se nepodařilo významněji zpomalit.

 

Zástupci Boko Haram již dokonce změnili název dvou převážně křesťanských osad, které se jim podařilo obsadit. Někdejší Gwoza (Borno) je nyní označována jako „Dům pokoje“. 29. října radikálové zabrali osadu Mubi v Adamawa a přejmenovali ji na „město islámu“. Dobyvatelé při útoku opět vypalovali křesťanské budovy a také zabíjeli a týrali stovky křesťanských obyvatel.

 

Zdroje: Hlas mučedníků, BBC

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.