Aktuálně

 

30. 11. 2014

Irák: Kostelní zvony umlkly

 

 
Rodina Inaam Isho Poulos, ženy zavražděné při minometném útoku, nyní obývá prázdnou kancelář v Arbílu – stejně jako mnoho dalších křesťanů, kteří uprchli před oddíly ISIS.

Nizozemská novinářka Matthea Vrij hovoří s Abunou Mazenem Ishoou, který povzbuzuje křesťanské uprchlíky z Ninivské planiny v Iráku.

Matthea Vrij

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 30. 11. 2014)

 

Letos v létě uprchlo z Ninivské planiny nejméně 100 tisíc křesťanů. Do severního Iráku vtrhly oddíly teroristického hnutí Islámský stát (ISIS), které v současné době obsazují také kostely a domy patřící křesťanům. Bezpečným útočištěm pro křesťany i příslušníky ostatních menšin zůstává pouze Kurdská autonomní oblast. Nizozemská reportérka Matthea Vrij se vypravila za lidmi bez domova do kurdského Arbílu. Čekalo zde na ni neplánované setkání se starým známým.

 

„Abuna Mazen! Jste to vy!“ Můj hlas se v malé polní nemocnici rozléhá příliš hlasitě. Sice jsem doufala, že kněze v metropoli najdu, ale překvapilo mě, že sedí tady – uprostřed stovek lidí, kteří se utábořili na hřbitově u kostela. V Kurdistánu se nacházejí od srpna, kdy sem uprchli před postupujícími oddíly ISIS.

 

V roce 2011 jsem natočila obsáhlý rozhovor a Abunou (aramejsky „otec“) Mazenem Ishoou v jeho kostele v Karakoši na Ninivské planině východně od Mosulu. Po třech letech jsem se s ním opět setkala ve stanovém táboře, ve kterém podle svých slov navštěvuje a duchovně povzbuzuje místní křesťany. „Je to velmi důležité, lidé duchovně velice strádají,“ uvedl v rozhovoru.

 

Přítomná zdravotní sestra potvrzuje, že se v uprchlickém táboře často setkává s depresemi.

 

Rodina pocházející ze stejného města jako Abuna Mazen hovoří o svých těžkostech. Otec mi ukazuje fotografii: „To byla moje dcera. Zemřela při explozi minometné střely odpálené ISIS, společně se dvěma dětmi ze sousedství. Bylo jí 36 let.“

 

Otec, bratři a sestra zavražděné Inaam Isho Poulos nyní polehávají v prázdné kanceláři. „Měl to být nádherný den, kdy měla být zasnoubena. Místo toho jsme ji pohřbili,“ vypráví mi Inaamina sestra.

 

Přestože se jednalo o tragédii, dodává sestra, „možná měla její smrt nějaký smysl. Byla impulsem pro náš exodus, doslova na poslední chvíli. Její smrt zachránila tisíce lidí.“

 

Podařilo se zachránit také ženy, které by jinak unesli a znásilnili radikálové z ISIS. Inaamina sestra vzpomíná, jak kostelní zvony na Ninivské planině vyzváněly, aby varovaly místní obyvatele. Od té noci zvony mlčí – křesťané jsou pryč. Zvony umlkly vůbec poprvé za šestnáct století místní historie.
  FAKTA
V roce 2003 žilo v Iráku 1,5 milionu křesťanů. Jsou označováni přívlastkem asyrští nebo chaldejští, hovoří moderní aramejštinou. V současné době je jejich počet odhadován na 400 tisíc. Za posledních 11 let jich více než dvě třetiny uprchly, trvale emigrovaly nebo přišly o život. Při jednom z nejhorších útoků v Baghdádu v roce 2010 přišlo o život 68 lidí.

 

Abuna Mazen neví, jestli se ještě někdy do Karakoše vrátí. V době, kdy osudová střela zasáhla město a zabila Inaam, se právě nacházel v Evropě; sám však již v minulosti musel prchat před teroristickými útoky. V roce 2010 opustil Mosul, poté co byli jeho otec a dva bratři ve vlastním domě zavražděni jako zvířata. Již tehdy bylo obtížné bránit islámským teroristům dělat, co se jim zlíbí.

 

V roce 2007 ho teroristé unesli a týden drželi v zajetí. Staly se tyto zkušenosti dalším důvodem, proč nenávidět islámské extrémisty?

 

„Rozhodně ne. Řeknu vám to samé, co jsem vám řekl před třemi roky: Vůči extrémistům nechovám žádnou zášť. Milujte své nepřátele, říká Ježíš. Bible hovoří jasně: pokud mě budete následovat, zakusíte pronásledování.“

 

Abuna Mazen dodal, že navzdory všem problémům trvajícím po staletí Bůh připraví cestu. Sám začal studovat a připravuje se na službu správce kláštera. „Ano, tady v Iráku! Křesťanství tady zůstane.“

 

Zdroj: SDOK (nizozemský Hlas mučedníků)

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.