Aktuálně

 

04. 12. 2014

Pákistán: Poslední odvolání ženy odsouzené k trestu smrti kvůli sklenici vody

 

 
Asia Bibi

(Legal Evangelical Association Development, New York Times, Daily News)

 

Po hádce s muslimskými spolupracovnicemi při sklizni ovoce se Asia Bibi napila z obecní studny a krátce nato byla obviněna z urážky islámského proroka Muhammada. Křesťanská matka pěti dětí byla jako nemuslimka považována za nehodnou, aby se vody byť jen dotkla; svým činem tak údajně vodu znečistila. Podle několika svědků přítomní muži i ženy Asiu fyzicky napadli a prohlašovali, že se křesťanka dopustila urážlivých poznámek na adresu Muhammada – toto nařčení Asia vytrvale odmítá. O několik dní později byla oficiálně obviněna z rouhání a v listopadu 2010 usvědčena.

 

Od té doby uplynuly čtyři roky. Při prvním odvolání u vrchního soudu v Láhauru Asia neuspěla a v současné době čeká ve vězení na výkon trestu smrti oběšením. Přestože ke zproštění viny dochází v podobných případech jen zřídka, 24. listopadu bylo pákistánskému Nejvyššímu soudu předloženo druhé odvolání. Případ vyvolal vlnu mezinárodní kritiky spojenou s vážnými obavami o spravedlivost soudního procesu. O křesťančino propuštěšní oficiálně požádala organizace Amnesty International. Asiin manžel, Ašik Masih, se dokonce osobně obrátil na tehdejšího pákistánského prezidenta Mamnúna Husajna s prosbou o zrušení trestu. „V cele nemám žádná okna, nerozeznám noc ode dne,“ uvedla Asia. „Pokud jsem zatím všechno přestála, musím za to poděkovat každému, kdo se mi snaží pomoci.“

 

Muslimové tvoří v Pákistánu 96 procent z celkového počtu obyvatel a křesťanům denně hrozí pronásledování v podobě výhrůžek, útoků a nejrůznějších forem diskriminace; někdy jsou dokonce ohroženi na životě. Podle informací obhájců lidských práv se v současných zákonech proti rouhání skrývá značné nebezpečí pro křesťany i pro příslušníky ostatních náboženských menšin. Problematika „rouhání“ zůstává v této zemi velmi citlivou otázkou a dokonce i neprokázané obvinění často končí násilím. Stručný výčet podobných případů naleznete na stránce Pakistan Country Report.

 

Kéž na vedoucích představitelích Pákistánu a místních soudcích spočine bázeň před jediným skutečným Bohem, Stvořitelem nezměrného vesmíru a celého lidstva. Bůh zaslíbil, že bude bojovat proti každému, kdo bude bojovat proti jeho lidu, a že se zastane a pomstí nevinné s upřímým srdcem. Přijde den, kdy sami tito vůdci stanou před trůnem velkého Soudce, aby vydali počet ze všech svých činů a rozhodnutí. Do té doby můžeme mít jistotu, že Pán slyší upřímné volání svého lidu, zatímco se Asiina situace stává předmětem celosvětového zájmu. Pokračujte i nadále v modlitbách za tuto vzácnou sestru – modlitby Božího lidu jsou pro ni velkou podporou. Vyprošujte Asii i jejím příbuzným nadpřirozenou sílu, ochranu, pokoj a neustálou Boží přítomnost, zatímco čekají na výsledek nového odvolání. Kéž vůči ní představitelé zainteresovaných orgánů projeví slitování, milosrdenství a přízeň a zajistí její propuštění na svobodu, stejně jako všech dalších, kdo jsou v této zemi pronásledování pro svou víru.

 

Modlitbu za trpící sestru Asiu a všechny její příbuzné sužované obavami můžete vyvěsit na naši stránku Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.