Aktuálně

 

05. 12. 2014

Uzbekistán: Nelehká situace místních křesťanů připomíná román Hlava XXII

 

 
Vlastnictví náboženské literatury může uzbecké křesťany přijít draho (fotografie: Barnabas Fund)

(Forum 18 News)

 

V Uzbekistánu je převládajícím náboženstvím islám a pořádání náboženských shromáždění bez úředního povolení je zakázáno. Místní policisté provádějí razie na pravidelných shromážděních a dokonce i na příležitostných setkáních, postihováni jsou zejména členové Církve plného evangelia. Křesťané často čelí smyšleným obviněním a jsou jim podstrkávány falešné „důkazy“.

 

5. září policisté uskutečnili razii v soukromém bytě člena této denominace v oblasti Syrdarja, který pozval přátele na svačinu. Příslušníci protiteroristické jednotky trvali na tom, že křesťané pořádají náboženské shromáždění bez úředního povolení. Majitel bytu u soudu vypověděl, že Bible, osobní diář a videorekordér, které u něj byly „nalezeny“, jeho skupině nepatří a že neví, jak se k němu dostaly. Na základě falešné výpovědi svědka – stejného svědka, který již lživě vypovídal ve staršímm procesu se skupinou devíti baptistů – mu byla vyměřena pokuta ve výši 55-násobku minimální měsíční mzdy (v přepočtu téměř 55 tisíc korun), dalším třem přítomným ve výši desetinásobku minimální mzdy. Policisté také zabavili a zničili část nalezené literatury, včetně dvou Biblí.

 

Od letošního léta došlo k prudkému nárůstu počtu těchto razií. 5. září soud v Jangiulu v taškentské oblasti vyměřil pokutu společenství Církve plného evangelia a čtyřem jeho členům ve výši dvoj- až trojnásobku minimální měsíční mzdy a také nařídil likvidaci zabavené literatury. 22. října taškentská policie uskutečnila razii v bytě členů protestantské skupiny. Devět křesťanů ze společenství a majitel nemovitosti obdrželi pokutu ve výši dvaceti- až pětadvacetinásobku minimální mzdy. Křesťané byli vyzváni, aby odevzdali své Bible ruské pravoslavné církvi, výukové materiály a počítač byly zničeny. O dva dny později se uskutečnila razie v soukromém bytě dvou členů Církve plného evangelia v Taškentu. Každý z nich obdržel pokutu ve výši třicetinásobku minimální měsíční mzdy, policisté zničili 30 křesťanských knih. 27. října oblastní trestní soud v Taškentu vyměřil 18 členům společenství pokuty ve výši pěti- až osmdesátinásobku minimální měsíční zdy.

 

Městský trestní soud v Samarkandu 12. září vyměřil pokutu ve výši dvacetinásobku minimální měsíční mzdy adventistům sedmého dne a také jim zabavil křesťanskou literaturu, přenosný počítač a tablet. Údajně se mělo jednat o pomstu za podání žádosti o oficiální registraci.

 

Informace o dalších případech pronásledování v této zemi naleznete na stránce Uzbekistan Country Report.

 

Když se přimlouváme za křesťany v Uzbekistánu – s vědomím, jakým výsadám se sami těšíme (můžeme vlastnit Bible i další křesťanskou literaturu bez obav, že k nám domů někdo vtrhne a všechno zabaví) – prosme za Boží zásah v každém ze zmíněných případů, zaopatření prostředků k úhradě vyměřených pokut a opětovnému pořízení zabavených věcí. Modlete se, aby si vedoucí představitelé Uzbekistánu uvědomili důležitost křesťanské víry pro každého jednotlivce i celou společnost. Kéž i oni sami objeví radost, která pramení z přijetí Ježíše jako Spasitele a předání vlády nad svým životem!

 

Zdroj: www.persecution.net

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.