Aktuálně

 

10. 12. 2014

Vietnam: Najatí vandalové poškodili budovu biblické školy

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 10. 12. 2014)

 

Budova biblické školy v Ho Či Minově Městě, která se v uplynulých letech již několikrát stala terčem policejních zásahů, byla ve středu 12. listopadu již posedmé napadena a poškozena najatými vandaly doprovázenými policií. Výtržníci vyzbrojení kladivy a kovovými sekáčky zničili vchodové dveře, poškodili stěny a zdemolovali nábytek. Následně do objektu vtrhli policisté a zadrželi devět křesťanů kvůli chybějícím dokladům, které jim sami zabavili při předchozích raziích. Podle informace vedoucího biblické školy, pastora Nguyen Hong Quanga, se jednalo již o sedmý útok na budovu školy od června 2014.

 

Při incidentu 12. listopadu se před budovou školy shromáždili najatí vandalové společně se spoře oděnými prostitutkami a začali skandovat [protikřesťanská] hesla. Podle očitých svědků si policisté veškeré dění pouze natáčeli na kameru, dokonce i když dav výtržníků začal ničit školní majetek. Vandalové prolomili dveře a také vstupní bránu na pozemek, kterou zničili již o tři dny dříve a kterou si křesťané právě opravili. Policisté následně uvnitř objektu zadrželi devět lidí, včetně syna pastora Quanga a dvou mennonitských pastorů.

 

Všech devět křesťanů bylo převezeno na místní policejní stanici. Po dvouhodinovém výslechu byli propuštěni s obviněním, že u sebe neměli identifikační průkazy ani potvrzení o dočasném pobytu. Podle vedoucích představitelů společenství jim přitom všechny tyto dokumenty policisté zabavili při předchozích raziích a dosud jim je nevrátili. Bez dokladů je čekají další problémy nejen s policií, ale také například při hledání zaměstnání nebo zápisu do školy.

 

Biblická škola v Ho Či Minově městě připravuje ke službě mladé křesťany, převážně z řad příslušníků místních etnických menšin; terčem útoků se stává opravdu často. Po červnové sérii útoků byly do budovy přerušeny dodávky vody a elektřiny, v říjnu policisté zablokovali všechny přístupové komunikace k objektu.

 

Nejednou také došlo k incidentu, při kterém výtržníci házeli na budovu kameny a zkažená vejce. Účastníkům bohoslužeb i samotného vyučování bylo vyhrožováno bombovými útoky, setkali se s obtěžováním po telefonu a v řadě případů je výtržníci pronásledovali až domů, kde je mlátili a ničili jim osobní věci.

 

Pastor Quang v červnu podal oficiální stížnost na policii a vedoucí mennonitské církve po červnovém útoku požádali o přidělení právních zástupců; útoky na majetek školy však neustaly. Navzdory silnému protivenství však vedoucí představitelé školy pokračují v zajišťování výuky a studenti školu dále věrně navštěvují, pevně odhodlaní naplnit své poslání v podobě šíření zvěsti o Ježíši po celém Vietnamu.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 


 

ČASOVÝ SLED UDÁLOSTÍ

 

2005 – Pastor Quang, který současně pracuje jako advokát, je po několika krátkých pobytech ve vazbě (v souvislosti s aktivitami v oblasti ochrany lidských práv a svobody náboženského vyznání) propuštěn na svobodu.

 

2007 – Quang zakládá Mennonitskou biblickou školu My Phuoc I v Ho Či Minově Městě. Jako vedoucí školy tohoto typu se ve Vietnamu automaticky stává terčem přísného dohledu. Souhlasí s dodržováním nařízení, podle kterého musí mít všichni návštěvníci školy úřední povolení. Ve škole se jednou týdně pořádají bohoslužby.

 

14. prosince 2010 – Budova biblické školy je srovnána se zemí buldozerem, jen několik týdnů po slavnostní promoci. V průběhu tří let od otevření do ní policisté zavítali více než pětadvacetkrát. Při jedné z policejních akcí dva příslušníci svázali pastoru Quangovi ruce za zády a udeřili ho do zad elektrickou holí na dobytek.

 

2011 – Budova biblické školy znovu stojí – na novém místě, schváleném úřady.

 

červen 2014 – Škola se připravuje na slavnostní promoci pro 67 studentů a speciální křesťanský seminář pro 120 účastníků, které by měly proběhnout 12. června. Oficiální žádost se jmény 67 účastníků není možné podat dříve než všichni dorazí, policisté však jsou o akci informováni. 9. června v 8 hodin večer přijíždí prvních 29 studentů.

 

9. června – V 10 hodin večer 300 až 500 najatých vandalů a policistů obkličuje budovu školy. Objekt je vyrabován, vandalové zničili mimo jiné všechny školní počítače. Policisté fyzicky napadají pastora Quanga, protože jim odmítá podepsat jakési dokumenty. Několik církevních vedoucích a studentů je zatčeno. Tři chlapci ve věku 10, 11 a 13 let jsou odvezeni do policejní vazby a zbiti.

 

10. června – Ve tři hodiny ráno jsou propuštěny všechny studentky, které policisté zbili stejně jako chlapce. V šest ráno jsou propuštěni všichni ostatní. Kromě fyzického napadení si je policisté vyfotografovali a přinutili je podepsat zprávu.

 

11. června – Do biblické školy a přilehlých obytných bloků jsou přerušeny dodávky vody a elektřiny. Přijíždí dalších čtyřicet studentů, aby se zúčastnili slavnostní promoce naplánované na následující den ráno.

 

12. června – Slavnostní promoce je zahájena. Odpoledne několik zaměstnanců podepisuje petici, ve které požadují zajištění ochrany. Policisté část z nich při odchodu ze školy zatýkají. Když se jeden pastor vypraví na policejní stanici, aby si zmapoval situaci, policisté mu zabavují fotoaparát a motocykl a rovněž jej zatýkají. S policisty se snaží hovořit také pastor Quang a další církevní vedoucí, policisté však oba muže zadržují, dokud si studenti nezačnou dění fotografovat. Policisté nakonec odcházejí sami.

 

V devět hodin večer obkličují budovu modlitebny policisté v civilu a dav výtržníků, kteří kameny a holemi rozbíjejí dveře a okna.

 

14. června – Studenti opouštějí akci a vracejí se do práce, neznámí útočníci na motocyklech na ně házejí kameny.

 

15. června – Na budovu modlitebny někdo hází zkažená vejce.

 

16. června – Na budovu modlitebny opět někdo hází kameny a zkažená vejce. Místní policisté vyzývají pastora Quanga, aby se následující den dostavil na policejní stanici.

 

17. června – Pastor Quang sepisuje na policii stížnost. Členové společenství stále dostávají anonymní výhružné telefonáty.

 

19. června – Místní policisté si předvolávají 52 studentů na služebnu, kde jim oznamují, že v oblasti pobývají nelegálně a musejí okamžitě odjet. Při návratu do školy jsou sledováni.

 

25. října – Policisté blokují veškeré přístupové komunikace vedoucí k objektu. Jednoho křesťana policista udeří do obličeje a zlomí mu nos.

 

2. listopadu – Téměř 300 maskovaných útočníků hází kameny na budovu školy. Křesťané, kteří z areálu uprchnou, jsou pronásledováni až domů a po cestě fyzicky napadáni, některá zranění vyžadují lékařské ošetření.

 

9. a 10. listopadu – Další dva útoky, najatí vandalové demolují plot, vstupní bránu na pozemek a vchodové dveře do budovy.

 

12. listopadu – V budově modlitebny se objevují útočníci vyzbrojení kladivy a kovovými sekáčky. Policisté zatýkají devět křesťanů, obviňují je z chybějících dokladů a znovu je vyslýchají.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.