Aktuálně

 

23. 12. 2014

Laos: Deset let poté

 

 
Zástupce KCC hovoří se třemi členy společenství.

Krátce po zničení modlitebny v roce 2004 jsme ze společenství obdrželi tuto fotografii.

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 23. prosince 2014)

 

Ve snaze zlikvidovat skupinu nově obrácených křesťanů z etnické skupiny Khmu jim místní úřady nechaly vypálit modlitebnu. Od té doby uplynulo deset let – a víra členů společenství se rozhodně nerozplynula v dýmu.

 

V roce 2004 dvacet rodin z vesnice odevzdalo své životy Kristu. Společně postavili malou modlitebnu z bambusu s rákosovou střechou. Zprávy o novém křesťanském společenství se šířily rychle a nakonec si i úředníci na okrese všimli, že se jim do oblasti dostala „cizí“ víra. Nařídili proto vesnickému předákovi, aby modlitebnu nechal spálit.

 

Předák si zjednal několik lidí, kteří budovu skutečně zapálili. Osm rodin dostalo strach z možných následků – představili si, co by jim úřady mohly udělat – a svou víru zapřeli.

 

Když však ani vypálení modlitebny nezabránilo zbývajícím křesťanům ve scházení, úředníci zařídili zatčení církevních vedoucích – Moota, Sawaana a Somsacka. Po dvou týdnech hladovění Somsack ve vězení zemřel. Všichni křesťané byli smrtí svého vedoucího hluboce zarmouceni.

 

Následujících deset let nebylo pro zbývajících 54 křesťanů snadných. Hlas mučedníků nedávno uspořádal seminář zaměřený na výchovu učedníků a různé oblasti služby. Zástupce partnerské organizace Khmu Christian Concern (KCC) měl při té příležitosti možnost s několika členy společenství hovořit. Chtěl vědět, jak se křesťanům daří.

 

„Když nám vypálili kostel, byla jsem malá holka, ale přesto jsem cítila obrovský smutek,“ uvedla v rozhovoru pro KCC dnes devatenáctiletá křesťanka Ong. „Mnoho lidí se tehdy zřeklo své víry. Mou víru však ta událost posílila.“

 

Ong je věrnou členkou církve a touží po jejím dalším růstu. Vede skupinku mládeže a pravidelně se účastní řady dalších sborových aktivit. Její touha vyústila v touhu přihlásit se na biblickou školu, jakmile dokončí středoškolské vzdělání. „Církvi chybí další generace vedoucích,“ vysvětluje Ong.

 

Dodala, že v oblasti žije jen málo křesťanů. Její mladší bratr Lek v rozhovoru s pracovníky KCC zmínil, že ne všichni jeho přátelé věří v Boha jako on. Je mu sedmnáct a přiznává, že ve svém chození s Pánem občas zakolísá, nicméně rozhodně dodává: „V Boha stále věřím.“ Mezi jeho kamarády je hrstka několik křesťanů a zůstat pevně stát ve víře je pro něj těžké.

 

Vesničané jsou chudí a trvalo jim deset let, než dali dohromady prostředky na rekonstrukci modlitebny. Nyní je z devadesáti procent hotová a Hlas mučedníků jim poskytne finanční podporu, aby mohli budovu v lednu dokončit.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.